Většina haitské elity katastrofě unikla
18.01.2010 17:38
Umějí přežít snad všechno - převraty, embarga, pády ekonomiky i hurikány. A obchodní elita Haiti přežila i zemětřesení, při kterém přišly o život možná statisíce lidí.
Ačkoli zemětřesení o síle vyšší než sedm stupňů Richterovy škály minulý týden poničilo větší část metropole Port-au-Prince, domy smetánky v kopcích na předměstí Petionville zůstaly téměř nedotčené. Jak píše list The Washington Post, Petionville je známé jako domov bývalých prezidentů a senátorů.
Na kopci stojí palác, který patří šéfovi největší haitské loterijní společnosti. Prodejci nových automobilů, dovozci, rodina, která kontroluje přístav, - ti všichni jezdí po městě ve vozidlech s řidiči a ochrankou.
K TÉMATU: Z trosek na Haiti vytaženi po 126 hodinách žijící lidé
Evropská unie pošle na Haiti stovky milionů eur
"Celá země pocítila toto zemětřesení - chudí, střední třída i ti nejbohatší," řekl americkému listu vlastník obchodu Big Star v Petionville Erwin Berthold. "Měli jsme tady nahoře štěstí. Uvnitř už máme všechno uklizené a jsme připraveni otevřít. Pouze potřebujeme někoho na zajištění bezpečnosti. Pošlete tedy nějaké mariňáky, OK?" Berthold stojí u svého dvoupatrového obchodu zásobeného vínem a jídlem dovezeným z Miami a Paříže.
"Tak málo pomoci bylo zatím distribuováno, že není velký rozdíl mezi tím, co dostali bohatí a co dostali chudí," píše William Booth ve washingtonském listu. "Chudí měli málo a nyní mají ještě méně a bohatí mají jednoduše zásoby k přežití."
Na Haiti je extrémní rozdíl mezi bohatými a chudými. Když Elias Abraham otevírá dveře svého zdí obehnaného domu má u boku pistoli a v zadní kapse pasy své rodiny. Všechna SUV na dvoře mají plnou nádrž. Má generátor, který by stačil pro malý hotel. Jeho děti spí na dvoře, protože se bojí dalšího zemětřesení, služky mají na sobě čisté oblečení a jeho žena servíruje čerstvou kávu.
Abrahama se zemětřesení také dotklo. Jeho obchod se zbortil a zásoby ukradli zloději. "Vzali všechno," říká tento na Haiti narozený syn syrského křesťana. "Netrápí mě to. Bůh jim žehnej. Pokud potřebují jídlo, ať si jej vezmou, ale hlavně ať jej neprodávají stokrát dráž."
Nahoře v kopcích prodavači prodávají růže a naproti přes ulici je stanové městečko s lidmi, kteří přišli o všechno. Jsou tam salony krásy, tělocvičny a francouzské restaurace - žádná z budov není vážněji poškozená. Policie operuje z dobře vybavené stanice v Petionville.
Dokonce je tam otevřená jedna z mála lékáren. Hlídají ji tři policisté a lidi pouštějí dovnitř po jednom. O kus níže je obrázek naprosto odlišný. Dvůr hlavní nemocnice je zaplněn pacienty s amputovanými končetinami a otevřenými ranami. Prosí cizince o léky.
Po nedělní bohoslužbě v katolickém kostele zhodnotila Yva Souriac situaci a to, co bude následovat, takto: „Dají peníze z pomoci těm samým velkým rodinám. Stejně jako předtím. A já se ptám, jaký to má smysl? Dávali jim peníze na rozvoj Haiti padesát let. A podívejte se na to, jak Haiti vypadá. Radím Američanům, aby si udělali nový seznam."
Foto: profimedia.cz, ČTK/AP
1