Kim Čong-un jednal s šéfem CIA

Zahraničí
18. 4. 2018 08:00
Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo.
Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo.

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo navštívil Severní Koreu a setkal se tam s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Tajnou schůzku, která se uskutečnila v rámci příprav na chystaný americko-severokorejský summit, potvrdil na twitteru americký prezident Donald Trump.

Jako první informaci o setkání Kima a Pompea, kterého Trump minulý měsíc nominoval na funkci ministra zahraničí USA, zveřejnil list The Washington Times s odvoláním na dva anonymní zdroje obeznámené s Pompeovou cestou. Podle deníku se cesta uskutečnila o Velikonocích, tedy někdy kolem 1. dubna. Trump na twitteru napsal, že se Kim a Pompeo sešli minulý týden. "Schůzka proběhla hladce a byl navázán dobrý vztah," konstatoval Trump.

Prezident Spojených států Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un by se měli setkat koncem května nebo začátkem června. "Na podrobnostech ohledně summitu se pracuje," sdělil na twitteru šéf Bílého domu.

První americko-severokorejský summit od korejské války z let 1950-53 má být věnován odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Podle médií KLDR již přímo Spojeným státům potvrdila, že je připravena jednat o denuklearizaci poloostrova. "Denuklearizace bude skvělá nejen pro svět, ale také pro Severní Koreu," uvedl Trump.

Americký prezident již v úterý vyjádřil naději, že se jeho setkání s Kim Čong-unem uskuteční, připustil ale, že k němu nemusí nutně dojít. Jako místo jeho uspořádání podle Trumpa připadá v úvahu pět lokalit. Novináři se prý "docela brzy" dozvědí, kdy a kde se summit bude konat.

Nedávná návštěva Pompea v Severní Koreji představuje kontakt mezi KLDR a USA na nejvyšší úrovni od roku 2000, kdy se v Pchjongjangu sešla tehdejší americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová s tehdejším severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem.

KLDR a USA neudržují diplomatické vztahy, američtí diplomaté ale čas od času Severní Koreu navštěvují. Není to přitom poprvé, kdy je jednání svěřeno představitelům amerických tajných služeb. V roce 2014 například bývalý ředitel amerických tajných služeb James Clapper jel do KLDR dojednat propuštění dvou amerických občanů Kennetha Baeho a Matthewa Millera, což se mu také podařilo.

O obsahu rozhovorů mezi Pompeem a Kim Čong-unem nejsou podrobnosti. Agentura Reuters uvedla, že Pompeovu návštěvu domluvili šéf jihokorejské rozvědky So Hun a jeho severokorejský protějšek Kim Jong-čchol. Cílem cesty podle zdroje agentury Reuters bylo zhodnotit, zda je vůdce KLDR připraven vést seriózní dialog s USA. Pompeo do Pchjongjangu letěl z americké základny Osan, která leží jižně od jihokorejské metropole Soulu.

Televize CNN uvedla, že Pchjongjang by měl v brzké době navštívit také čínský prezident Si Ťin-pching. S ním severokorejský vůdce Kim Čong-un jednal minulý měsíc během své nečekané návštěvy Číny. Byla to první Kimova zahraniční cesta od roku 2011, kdy se ujal moci.

Pompeovu návštěvu domluvili šéf jihokorejské rozvědky So Hun a jeho severokorejský protějšek Kim Jong-čchol. Cílem cesty podle zdroje agentury Reuters bylo zhodnotit, zda je vůdce KLDR připraven vést seriózní dialog s USA. Pompeo do Pchjongjangu letěl z americké základny Osan, která leží jižně od jihokorejské metropole Soulu.

O tom, že USA a KLDR vedou jednání na vysoké úrovni, hovořil předtím i prezident Trump, když se v úterý ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago setkal s japonským premiérem Šinzóem Abem. Trump řekl, že přímá jednání probíhají na "extrémně vysoké úrovni".

Na otázku, zda je přímo on v kontaktu se severokorejským vůdcem, odpověděl, že ano. "Nechme to trochu níže než na nejvyšší úrovni," řekl následně prezident. "Vedli jsme rozhovory na nejvyšší úrovni," dodal.

"Prezident řekl, že administrativa vedla přímé rozhovory na nejvyšší úrovni, a dodal, že nebyly vedeny přímo jím," vysvětlila později Trumpova slova zmateným novinářům mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová.

První americko-severokorejský summit od korejské války z let 1950-53 má být věnován odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. Trump vyjádřil naději, že se jeho setkání s Kim Čong-unem uskuteční, připustil ale, že k němu nemusí nutně dojít. Jako místo jeho uspořádání podle Trumpa připadá v úvahu pět lokalit. Novináři se prý "docela brzy" dozvědí, kdy a kde se summit bude konat.

Televize CNN uvedla, že Pchjongjang by měl v brzké době navštívit také čínský prezident Si Ťin-pching. S ním severokorejský vůdce Kim Čong-un jednal minulý měsíc během své nečekané návštěvy Číny. Byla to první Kimova zahraniční cesta od roku 2011, kdy se ujal moci.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Jacquelyn Martin

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ