Kolumbie: pokud se drogové gangy kolektivně vzdají, sníží se jim tresty

Zahraničí
10. 7. 2018 10:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos podepsal v pondělí zákon, který umožní snížit až o polovinu tresty pro členy ozbrojených kriminálních skupin v zemi, pokud se kolektivně vzdají a budou spolupracovat s prokuraturou. Prezident podle kolumbijských médií uvedl, že má příslib, že se díky zákonu vzdají členové nejobávanějšího drogového gangu v zemi, takzvaného Klanu ze zálivu (Clan del Golfo).

"Viceprezident Óscar Naranjo a lidé z prokuratury vedli rozhovory s advokáty, kteří zastupují tuhle kriminální skupinu. A ti jim řekli, že jakmile bude tento zákon platný, proces (odzbrojení) začne," řekl v pondělí prezident Santos, který za měsíc končí v úřadu. Klan ze zálivu vznikl před více než deseti lety a jeho hlavním zdrojem příjmů je obchod s drogami. Nyní má asi tři tisíce členů.

Podle generálního prokurátora Néstora Martíneze se ale musí členové gangu vzdát kolektivně, a aby dosáhli snížení trestů, musí spolupracovat s úřady, například poskytnout jim informace o svých strukturách, tocích špinavých peněz a trasách obchodu s drogami. Ministr spravedlnosti Enrique Gil Botero k tomu uvedl, že snížení trestu za spolupráci s prokuraturou umožňuje už trestní řád.

Podle kolumbijského deníku El Espectador se nový zákon o kolektivním vzdání se úřadům týká ozbrojených a kriminálních skupin, ale ne bývalých povstalců z levicové organizace FARC. S nimi uzavřela mírovou dohodu vláda po půlstoletí bojů v roce 2016 a na jejím základě tito povstalci loni odevzdali zbraně, což ale neučinili všichni. Podle prokuratury se nevzdalo asi pět tisíc těchto povstalců.

Santos rovněž zdůraznil, že nový zákon nepřiznává takové podmínky jako mírová dohoda s FARC. Tato dohoda, za niž Santos dostal Nobelovu cenu, například pro bývalé povstalce z FARC počítá se zvláštními tribunály a jejich hnutí by se mělo začlenit do společnosti, například vytvořilo politickou stranu a má mít díky dohodě deset členů v parlamentu.

Podle Santose by také nový zákon neměl bránit v tom, aby členové gangu, kteří se kolektivně vzdají, mohli být vydáni do ciziny k trestnímu stíhání. Například na šéfa gangu Klan ze zálivu, jímž je Dairo Antonio Úsuga, alias Otoniel, vypsaly USA odměnu až pět milionů dolarů (asi 110 milionů korun) za informace vedoucí k jeho dopadení.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Martin Mejia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ