Kolumbijský FARC propustil dvě zadržovaná rukojmí
10.01.2008 17:33 Aktualizováno 10.01. 18:44
Povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) dnes jednostranně propustili asistentku bývalé kolumbijské prezidentské kandidátky Ingrid Betancourtové Claru Rojasovou a někdejší členku kolumbijského Kongresu Consuelo Gonzálezovou.
Obě ženy patřily mezi asi 50 prominentních rukojmí, která chtějí vzbouřenci vyměnit s Bogotou za přibližně 500 svých zatčených příznivců a spolubojovníků.
Propuštění obou rukojmí jako první oznámil venezuelský prezident Hugo Chávez, který záchrannou operaci řídil a s oběma ženami mluvil po telefonu.
Chávez mission
"Jsou volné. Oběma jsem řekl 'vítejte do života'," prohlásil Chávez. Zároveň se nabídl jako prostředník v pokračování mírového procesu v Kolumbii. "Svět chce pro Kolumbii mír," řekl.
Osvobození rukojmí potvrdil i Mezinárodní výbor Červeného kříže, jehož zástupci se operace zúčastnili. "Máme dobrou zprávu, že Clara Rojasová a Consuelo Gonzálezová jsou v našich rukou. Jsme velmi šťastní," uvedla zástupkyně Červeného kříže v Bogotě Barbara Hintermannová.
Záchranná akce začala ve středu, kdy venezuelský prezident Hugo Chávez prohlásil, že mu FARC sdělily místo vydání zajatců.
Bogotá souhlasila s vysláním venezuelských vrtulníků i přes své pondělní vyjádření, že už nepovolí další zahraniční mise na osvobození rukojmí. Oba stroje označené logem Červeného kříže krátce přistály na kolumbijském letišti, odkud po načerpání paliva odletěly do džungle.
Původně se celá operace měla uskutečnit už na konci prosince a kromě obou žen měl být osvobozen i syn Rojasové Emmanuel. Vzbouřenci však nestanovili žádné místo pro předání rukojmí.
Kolumbijská vláda rovněž zpochybnila záměr FARC vydat zajatce, když prezident Álvaro Uribe prohlásil, že Emmanuel žije už několik let pod jiným jménem v pěstounské péči v Bogotě. Toto tvrzení prokázaly dva nezávislé testy DNA a nakonec ho potvrdili i vzbouřenci.
Rojasovou zajali rebelové v roce 2002 společně s tehdejší prezidentskou kandidátkou Ingrid Betancourtovou, jíž dělala Rojasová pobočnici.
Nezdolný FARC
Gonzálezová, někdejší členka kolumbijského Kongresu, se dostala do rukou FARC o rok dříve. Rebelové z FARC, jejichž boj proti vládě si od 60. let minulého století vyžádal na 120 tisíc obětí, zajali Rojasovou společně s Betancourtovou během volební kampaně v roce 2002.
Podle odhadů kolumbijského prezidenta Álvara Uribeho vzbouřenci celkem zadržují až 750 rukojmí, většinou kolumbijských vesničanů.
Výkupné za zajatce a obchod s drogami jsou přitom hlavním zdrojem financování aktivit těchto ultralevicových jednotek, které USA, Evropská unie a Bogotá uvádějí na svých seznamech teroristických organizací.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.