Kostaričané <span>odsouhlasili</span> volný obchod s USA

Zahraničí
8. 10. 2007 12:17
Kostarický prezident Arias ohlašuje ještě neúplné výsledky referenda
Kostarický prezident Arias ohlašuje ještě neúplné výsledky referenda

Kostarický prezident Arias ohlašuje ještě neúplné výsledky referendaKostaričané v referendu těsně schválili dohodu o volném obchodu s USA. Smlouva ostře rozdělila středoamerický národ jako žádné jiné téma za poslední desítky let. Pro bylo podle posledních zpráv 52 procent obyvatel.

Dvaapadesát procent oprávněných voličů podle agentur podpořilo Středoamerickou dohodu o volném obchodu (Central American Free Trade Agreement; CAFTA). Sečteno je téměř 90 procent hlasovacích lístků. Proti dohodě bylo podle současných čísel 42 procent voličů.

Výsledek referenda vylepšil otřesené postavení USA v latinské Americe. Pověst Spojených států totiž v posledních letech trpěla, když se dostali k moci levicoví prezidenti ve Venezuele, Ekvádoru a Bolívii.

Výsledek je vítězství pro prezidenta Oscara Ariase (67), který prohlašuje, že malá kostarická ekonomika s málem přírodních zdrojů se potřebuje otevřít, aby prosperovala. „Rozhodli jsme se nastoupit do autobusu rozvoje. Do historie našeho národa byla napsána krásná stránka," řekl podle agentury Reuters držitel Nobelovy ceny za mír Arias.

Kostarika byla jedinou zemí, která dohodu neratifikovala. Kostaričané byli také jediní, kdo se mohl vyjádřit přímo. V CAFTA je pět dalších zemí, Guatemala, Salvador, Honduras, Nikaragua a Dominikánská republika.

Dohoda by měla usnadnit středoamerickým zemím přístup na americký trh, ale podle kritiků zaplaví kostarický trh levné jídlo z USA. To by znamenalo ohrožení státních podniků a v důsledku i sociálního státu. CAFTA totiž vystaví státem provozované sektory, jako jsou telekomunikace a pojišťovnictví, zahraniční konkurenci.

„Vážně to poškozuje chudé a profitovat z toho bude jen bohatá třída," cituje agentura Reuters devětadvacetiletého studenta Luise Sancheze.

Bílý dům v sobotu prohlásil, že pokud Kostaričané CAFTA odmítnou, dohodu přepracuje. Američané nechtějí oslabit svůj silný vliv ve střední Americe. Jižní Amerika vlivu USA odolává a plánovaný projekt pro celoamerický prostor volného obchodu blokuje zamítavý postoj regionálního obra Brazílie.

Kostarika je známá svou stabilitou. Když v osmdesátých letech celou oblast ničily krvavé občanské války, Kostarika zůstávala klidná a prezident Arias získal Nobelovu cenu právě za pomoc při řešení konfliktů. Dnes je čtyřmilionový národ rozdělen a o víkendu pochodovalo hlavním městem na protest proti CAFTA sto tisíc lidí.

Kostarika, která nemá žádnou armádu a honosí se panenskými plážemi a zachovalou džunglí, si užívala nepřerušený demokratický vývoj téměř celé století a oproti svým sousedům se může chlubit kvalitním bezplatným vzděláním i dobrou zdravotní péčí.

Káva, turismus a výroba mikročipů podporuje růst ekonomiky, která je opět daleko zdravější, než je tomu u sousedů. Pestré hospodářství přitahuje migranty z Panamy a Nikaraguy.

Na fotografii: Kostarický prezident Arias ohlašuje ještě neúplné výsledky referenda, 8. říjen 2007

FOTO: AP

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ