Kuba má zbraně z "pravěku". Panama a mnoho povyku pro nic

Zahraničí
18. 7. 2013 15:10
Severokorejské plavidlo s kubánskými zbraněmi.
Severokorejské plavidlo s kubánskými zbraněmi.

Zadržení severokorejské nákladní lodi přepravující zastaralé zbraně z Kuby k opravě do KLDR svědčí spíš o těžkých časech pro Havanu než o nějaké vážné vojenské hrozbě. Ačkoli Kuba možná porušila sankce OSN zakazující jakékoli obchodování se zbraněmi s KLDR, incident zřejmě nebude mít vážnější důsledky.

A sice proto, že zbrojní materiál pocházející ze sovětské éry, který byl ukrytý na palubě lodi zadržené v Panamském průplavu, podle všeho nijak nesouvisí s mezinárodními obavami ohledně šíření jaderných zbraní KLDR.

"Podle toho, co víme, jsou vojenské dopady zanedbatelné," prohlásil americký expert na Kubu Philip Peters, který působí v Kubánském výzkumném centru ve Virginii. "Tento materiál nijak nesouvisí s hlavními obavami mezinárodního společenství, které se týkají atomových zbraní a balistických střel KLDR," dodal.

Zásilka obsahovala dvě protiletadlové raketové baterie, devět rozebraných střel, dvě letadla MiG-21 a 15 motorů pro tato letadla. To vše je vojenské vybavení ze sovětské éry vyrobené v polovině minulého století.

Severokorejské plavidlo s kubánskými zbraněmi.Kubánská armáda "používala zbraně a vybavení enormního stáří" a Pentagon již dávno ostrov odepsal jako vojenskou hrozbu, prohlásil Hal Klepak, profesor historie a strategie na kanadské Královské vojenské univerzitě a autor knihy o kubánské armádě.

"Pentagon se opakovaně vlastními analýzami přesvědčil o tom, že nic z toho, čím Kuba v současnosti disponuje, nepředstavuje hrozbu pro Spojené státy a další sousedy," dodal. Už ve zprávě z roku 1998 Pentagon dospěl k názoru, že pád sovětského bloku v roce 1991 vážně poznamenal velikost a sílu kubánské armády.

Podle zprávy kubánská armáda již není schopna podnikat "účinné operace" vzhledem k nefunkčnímu vybavení. Její letectvo prý nemá ani dva tucty funkčních migů.

Navzdory možnému porušení sankcí OSN vláda amerického prezidenta Baracka Obamy reagovala na zadržení zbraní v Panamě obezřetně. Ve středu pokračovala v plánovaných rozhovorech s Havanou o otázkách migrace a místo ostré kritiky Kuby se uchýlila spíš k vyčkávání s tím, že si o incidentu s Kubánci promluví, až budou známá veškerá fakta.

Kuba uvedla, že zastaralé zbraně mířily do KLDR na opravu. Klepak označil letouny MiG-21, které poprvé vzlétly v 50. letech minulého století, za "beznadějný přežitek", stejně jako protiraketové radarové systémy, které byly údajně rovněž na plavidle objeveny.

Cukr a mig

"Kuba si nemůže dovolit koupit nic novějšího a nemá vlastní zařízení k opravám. Proto, pokud nechce například ta letadla rovnou vyřadit, musí je někde nechat opravit a případně zmodernizovat," konstatoval Klepak.

Ukrývaný náklad severokorejské lodi odhalen v Panamě.Neradostná finanční situace Kuby s největší pravděpodobností vedla k tomu, že se Havana obrátila na KLDR, která možná přistoupila na výměnný obchod, v němž měla Kuba zaplatit za opravu cukrem, uvedl Klepak.

Podle něj Severokorejci opravovali podobnou výzbroj výměnou za potraviny již v minulosti. Opravit či modernizovat zbraně by mohlo i Rusko nebo Čína, ale ty by tak učinily jen za hotovost.

Ukrytí nákladu a vypnutí rádiové komunikace lodi při opouštění Panamského průplavu cestou pro zbraně naznačují, že Kuba si byla vědoma, že porušuje sankce, ale byla ochotna toto riziko podstoupit, poznamenali analytici.

I přes dosavadní umírněnou reakci Washingtonu však incident může poškodit snahy Havany o zlepšení vztahů s Washingtonem. "Přesuny zbraní od jednoho komunistického režimu k druhému pod pytli s cukrem nejsou žádná náhoda a zdůrazňují nutnost ponechat Kubu na americkém seznamu zemí podporujících terorismus," prohlásil americký senátor Robert Menendez. 

Autor: Reuters, - red -, ČTK Foto: ČTK , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ