Vysoce postavený představitel kubánského ministerstva zahraničí odsoudil rozhodnutí USA permanentně stáhnout šedesát procent zaměstnanců ambasády Spojených států v Havaně kvůli dosud nevysvětleným zdravotním potížím amerických diplomatů. Rozhodnutí Washingtonu podle Carlose Fernandeze de Cossia nemá nic společného s bezpečností diplomatů a je politicky motivované.
Americké rozhodnutí podle de Cossia bude mít negativní dopad na konzulární služby a ztíží cestování běžných občanů. Rovněž se podle něj negativně odrazí na spolupráci v oblasti migrace.
Americké ministerstvo zahraničí se rozhodlo permanentně snížit stavy zaměstnanců své ambasády na Kubě minulý týden. O stažení diplomatů Washington rozhodl už loni v říjnu v reakci na nevysvětlené potíže se sluchem, které se objevily u 24 amerických diplomatů. Kuba odmítá jakoukoliv roli ve zdravotních problémech a američtí vyšetřovatelé na jejich příčinu dosud nepřišli.V pondělí se však v americkém tisku objevily zprávy, že tým vědců z americké Michiganské univerzity možná příčinu záhadného poškození sluchu odhalil; podle nich mohlo jít důsledek neodborné snahy o odposlechy.
Kauza údajných akustických útoků se objevila loni, kdy vyšly najevo informace, že už od konce roku 2016 si někteří američtí a kanadští diplomaté či jejich příbuzní stěžovali na zdravotní problémy po velmi krátkém pobytu v Havaně. Do loňského léta se objevilo více než 20 případů, kdy si postižení po pobytu v domech diplomatů či dvou hotelech, nikoli přímo na ambasádě, stěžovali na poškození sluchu, bolesti hlavy, závratě či poruchy spánku. Většina z nich před tím slyšela vysoké šumivé zvuky.
Statement by @CarlosFdeCossio: The decision by the government of #USA🇺🇸, which unilaterally maintains the drawdown of its staff at @USEmbCuba indefinitely, is politically motivated https://t.co/OkbIbu38QW│By @EmbaCubaUS pic.twitter.com/CnDmgGJNPf
- Cancillería de Cuba (@CubaMINREX) 5. března 2018