Lieberman útočí na Obamovu zdravotní reformu
16.12.2009 07:00
Jméno bývalého demokrata Josepha Liebermana neslyší v Demokratické straně rádi už dlouho. Nyní se navíc nechal slyšet, že klidně potopí Obamovu reformu zdravotnictví - nejdůležitější část prezidentovy politiky.
Politické strany kdekoli na světě nenávidí, když se některý z odpadlíků stane jazýčkem na vahách. V Česku jde v posledních více než deseti letech o poměrně obvyklý jev. Ve Spojených státech jsou "odpadlíci" nebo "přeběhlíci" důležití k tomu, aby se systém nezablokoval. To ale neznamená, že nepůsobí ostatním, straně věrným politikům, bolesti hlavy.
V současnosti dělá velké těžkosti americkému prezidentovi Baracku Obamovi senátor Joe Lieberman. Jeho hlas je totiž důležitý pro schválení zdravotnické reformy, stěžejního bodu Obamovy politiky. Prezident přesto věří, že se podaří najít kompromis do Vánoc. A musí si držet palce, aby vyjednavači v Senátu Joe Liebermana byli schopni přesvědčit.
ČTĚTE TAKÉ: Obama: Reforma zdravotnictví pomůže ekonomice
Pokud by se schvalování odložilo na příští rok, mohou mít totiž demokraté problémy ve volbách do Kongresu. Alespoň centrističtí kandidáti demokratů mají strach, že budou ve svých obvodech poraženi republikány, pokud budou hlasovat pro tak nákladnou změnu systému, v jehož rámci má být zavedeno státní zdravotní pojištění jako konkurence soukromému.
Navíc se tato hra o klíčovou Obamovu reformu odehrává ve chvíli, kdy podle jednoho průzkumu spadla prezidentova popularita na 44 procent, což je nejméně ze všech prezidentů v prvním roce vlády v historii.
Liebermanovo prohlášení, že se přidá k republikánům v senátu, vyvolalo u demokratů šok, protože předpokládali, že vše už je předjednané do té míry, že žádné větší problémy nehrozí. Minulé úterý totiž vůdce demokratické většiny v senátu Harry Reid oznámil, že se konečně podařilo nalézt kompromis mezi liberálnějším a konzervativnějším křídlem strany v zákonodárném sboru.
Lieberman protestuje především proti té části dohody, podle které by do státního zdravotního plánu měli být zahrnuti i lidé ve věku 55 let a více. "Zvýší to zatížení daňových poplatníků," řekl ale před dvěma dny Lieberman zpravodajství CBS. "Zvýší to deficit. Není to zapotřebí."
ČTĚTE TAKÉ: Mladí v New Yorku riskují život bez zdravotního pojištění
Okamžitě poté se se senátorem sešel Harry Reid, aby se pokusil za nějaký ústupek získat Liebermanův hlas. Jak připomíná britský list The Daily Telegraph, problém je v tom, že ústupek Liebermanovi pravděpodobně nahněvá levicové demokratické senátory, kteří už tak mají pocit, že museli příliš ustoupit z původního návrhu.
Podle The New York Times si Lieberman tuto situaci užívá. "Má žena mi řekla: Proč to musí vždy dopadnout tak, že jsi ve středu pozornosti?" glosoval to Lieberman v jednom rozhovoru.
Politici i analytici se dohadují o senátorově motivu. Někdo hovoří o tom, že se z Liebermana stává republikán, jiní jej obviňují ze zištných důvodů. Je označován "za loutku pojišťoven", protože na svou kampaň přijal více jak milion dolarů od pojišťovacích společností. A mimochodem, Connecticut, za který je Lieberman v senátu, je jedním z důležitých středisek pojišťovnictví v USA. Jenom zdravotní pojišťovny zde zaměstnávají na 22 tisíc lidí.
Joe Lieberman kandidoval v roce 2000 jako viceprezident Ala Gorea ve volbách, které po soudním rozhodnutí vyhrál George W. Bush. V roce 2004 se zkoušel stát prezidentským kandidátem za Demokratickou stranu, ale už tehdy působil jako zjevení, protože mimo jiné podporoval invazi do Iráku. Definitivní rozchod s demokraty nastal loni, kdy během prezidentské kampaně podpořil svého kamaráda, republikánského senátora Johna McCaina proti Baracku Obamovi.
Foto: profimedia.cz, ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.