Migrační krize
Maduro vyzval Venezuelany: Přestaňte mýt záchody v cizině a pojďte žít ve své vlasti
29.08.2018 20:12
S migrační krizí se nepotýká jen Evropská unie, ale i Jižní Amerika, kde za poslední čtyři roky uteklo podle OSN asi 1,6 milionu Venezuelanů ze své vlasti kvůli ekonomické krizi. Brazílie, Kolumbie, Ekvádor a Peru kvůli venezuelské vlně migrantů posilují bezpečnostní a humanitární přítomnost v pohraničních oblastech a příští pondělí a úterý se kvůli tomu koná v Quitu schůzka několika zemí regionu. Termín schůzky byl kvůli naléhavosti situace o dva týdny uspíšen.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro, jehož autoritářská vláda je přitom za ekonomickou krizi z velké části odpovědná, tento týden zahájil kampaň za návrat Venezuelanů do vlasti. "Přestaňte mýt záchody v cizině a pojďte žít ve své vlasti," vyzval Maduro Venezuelany. V jejich zemi je přitom už několik let nedostatek potravin i léků, množí se vícedenní výpadky dodávek vody a energie, někde kolabují veřejné služby, hospodářství nefunguje a stát znárodňuje podniky.
Kvůli vlně venezuelských migrantů přitom někde roste i sociální napětí, například v brazilském pohraničí natolik, že tam od středy poslala brazilská vláda armádu. Poté vláda oznámila, že zvažuje denní limity pro vstup Venezuelanů do země. V brazilském pohraničí ve státě Roraima se tento měsíc vyhrotilo napětí, někteří místní imigrantům zapalovali stany a několik Venezuelanů zase ničilo brazilská auta. Hranice tam přechází denně asi 700 Venezuelanů, z nichž třetina zůstane, zbytek chodí pro zboží a potraviny.
Ve středu vyhlásilo stav humanitární nouze ve svém pohraničí Peru, které už od soboty zpřísnilo požadavky na vstup do země a vyžaduje pasy. Dosud stačil jakýkoliv doklad totožnosti. Získat pas ve Venezuele je velmi obtížné a zdlouhavé, tamní úřady proces podle serveru BBC záměrně zdržují a mnohdy je k získání pasu nutné dát vysoký úplatek.
Také Ekvádor oznámil, že prodlužuje o měsíc humanitární stav nouze, který zavedl začátkem srpna ve svém pohraničí kvůli vlně venezuelských migrantů. Ekvádorská vláda také posílila migrační personál i bezpečnostní složky na hranicích. I ekvádorské úřady chtěly požadovat pro vstup Venezuelanů do země pasy, místní soud toto opatření ale dočasně pozastavil.
Nejvíce Venezuelanů zatím uteklo do Kolumbie, kde jich žije asi milion. V Ekvádoru, odkud Venezuelani většinou pokračují dále na jih, je nyní asi 200 tisíc venezuelských migrantů. V Peru je nyní podle agentury Europa Press asi 420 tisíc lidí z Venezuely a přes 147 tisíc Venezuelanů dorazilo v prvním pololetí letošního roku do Chile.
Podle organizace OSN žije nyní mimo svou vlast přes 2,3 milionu Venezuelanů, z toho 1,6 milionu uteklo od roku 2015. Asi 90 procent z nich zůstalo v zemích Latinské Ameriky, mnoho jich odchází například do Španělska.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.