Dlouhých osm let strávil Barack Obama ve funkci prezidenta Spojených států. Nyní si bude muset zvykat na nový život. Jakou cestou se vydá? Může se inspirovat svými předchůdci. Jeden z nich třeba vyráběl whisky...
Znáte to. Roky jste dělali prezidenta a teď je najednou konec. Cítíte zvláštní prázdnotu, přemýšlíte, co dál... No dobrá, vy to možná neznáte, ale Barack Obama ano. Jeho zaměstnáním najednou není být nejmocnějším mužem světa. Přitom je mu teprve pětapadesát - když byl v roce 2009 uveden do úřadu, stal se pátým nejmladším prezidentem americké historie. Stihnout toho tedy ještě může dost.
Ale pěkně popořadě. Doba "poprezidentská" začala pro Obamu 20. ledna před Kapitolem ve Washingtonu, kde přihlížel inauguraci Donalda Trumpa. Zatímco viceprezident Joe Biden nastoupil do vlaku a odjel se svou ženou domů do Wilmingtonu ve státě Delaware, čímž dostál své pověsti milovníka železnice, exprezident zamířil nejprve vrtulníkem na vojenskou základnu v Marylandu a poté odletěl prezidentským speciálem na dovolenou do kalifornského Palm Beach.
Golf. A co dál?
"Teď se soustředí na to, aby vzal svou ženu na krásnou a zaslouženou dovolenou a strávil s ní nějaký čas," prozradila plány svého dosavadního nadřízeného poradkyně Valerie Jarrettová. Druhý den pobytu už si Obama vykračoval po nedalekém golfovém hřišti vlastněném zakladatelem společnosti Oracle Larrym Ellisonem. Prokázal, že golf je jeho velkou zálibou. Je považován za nejnáruživějšího prezidenta-golfistu od Dwighta Eisenhowera. Trump jej kritizoval, že hraje "častěji než Tiger Woods". Koníčku, kterému propadl poté, co kvůli zraněním musel přestat hrát basketbal, se jistě bude věnovat i nadále. Postupně se zlepšuje, nedávno se chlubil, že má handicap 13.
Obama se ke své budoucnosti v uplynulých měsících příležitostně, a často v nadsázce, vyjadřoval. "Budu někde na pláži pít z kokosu," tvrdil havajský rodák. Uznal však, že taková pohodička asi nebude trvat dlouho. A zdá se, že skutečně bude mít napilno. S rodinou zůstane jako první exprezident po Woodrowovi Wilsonovi ve Washingtonu. V luxusní čtvrti Kalorama budou Obamovi bydlet nejméně do doby, než patnáctiletá dcera Sasha dokončí střední školu. Hlava rodiny bude mít kancelář nedaleko - v budově Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Očekává se, že se pustí do psaní pamětí. A také bude třeba shánět prostředky na provoz prezidentské knihovny v Chicagu, jejíž stavba by měla začít co nevidět a skončit do roku 2021. Obama zkrátka chce zůstat aktivní - hodlá se zabývat problematikou gerrymanderingu (účelová manipulace s hranicemi volebních obvodů) nebo pomáhat imigrantům, kteří se do USA dostali jako děti.
Bushův volný pád
Činorodost bývalého prezidenta, který nyní pobírá roční rentu ve výši 207 800 dolarů (5,2 milionu korun), přitom není samozřejmostí. Potvrzuje to Obamův předchůdce George W. Bush, který se po odchodu z Bílého domu stáhl do Texasu, kde se usadil na předměstí Dallasu, a začal malovat. S oblibou ztvárňuje zejména psy a portréty světových politiků a nenechává se odradit ani tím, že kritici jeho práce přijímají dosti vlažně. Vedle memoárů napsal biografii svého otce George H. W. Bushe. Tomu je už dvaadevadesát let (je nejstarší z pěti žijících exprezidentů, o čtyři měsíce starší než Jimmy Carter) a v půli ledna byl hospitalizován se zápalem plic. Také trpí Parkinsonovou chorobou. Přesto si ještě v den 90. narozenin troufl na seskok padákem. Pozoruhodné je to, jak se oba Bushové spřátelili s Billem Clintonem. Bush starší s ním před lety orodoval za pomoc pro oběti zemětřesení v Indickém oceánu a hurikánu Katrina a nákloností ke svému nástupci nakazil i syna...
CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.