Masakr v Newtownu: rodiny obětí žalují výrobce a prodejce zbraně

Zahraničí
15. 12. 2014 18:30
Samonabíjecí puška Bushmaster AR-15.
Samonabíjecí puška Bushmaster AR-15.

Příbuzní obětí předloňského masakru na základní škole v americkém Newtownu zažalovali výrobce, distributora a prodejce zbraně, s níž osmnáctiletý Adam Lanza zabil 26 lidí. Samonabíjecí puška Bushmaster AR-15 je podle žaloby vojenskou zbraní a neměla by být prodávána civilistům. Od druhého největšího krveprolití v historii amerických škol uplynuly v neděli dva roky.

K žalobě se přidaly rodiny devíti z obětí. Vedle firmy Bushmaster jsou jejím terčem distribuční společnost Camfour a obchod Riverview Gun Sales, kde si Lanzova matka pušku koupila dva roky předtím, než ji její syn použil při krveprolití. "AR-15 byla navržena speciálně pro americkou armádu, aby se vyrovnala s měnícími se nároky vedení boje. Jedním z armádních požadavků fakticky bylo, aby byla AR-15 schopna prostřelit ocelovou helmu," uvedl k žalobě advokát příbuzných Josh Koskoff.

Lanza s touto poloautomatickou zbraní nejprve doma zabil svou matku a poté ve škole 20 dětí a šest dospělých, než si sám vzal život. Fakt, že se nemusel zdržovat nabíjením, mu podle kritiků volného prodeje tohoto typu zbraní umožnil zabít tak velké množství lidí.

Případ, který se stal nejtragičtější střelbou v historii amerických škol po masakru na vysoké škole Virginia Tech, kde v roce 2007 přišlo o život 33 lidí, vyvolal v USA velkou debatu o omezení prodeje poloautomatických zbraní. Návrhy prezidenta Baracka Obamy na přísnější podmínky jejich prodeje však neprošly přes mocnou lobby majitelů a výrobců zbraní.

Příbuzný jedné z newtownských obětí Bill Sherlach, jemuž Lanza zabil ženu Mary, k žalobě uvedl, že firmy a obchody bez jakékoli odpovědnosti prodávají nebezpečné zbraně lidem, "kteří nejsou cvičeni v jejich použití, ba dokonce ani nechápou jejich sílu".

Zákon přijatý Kongresem v roce 2005 chrání až na výjimečné případy výrobce zbraní před žalobami za trestné činy s nimi spáchané. Vůbec poprvé v USA přistoupila na náhradu škody právě firma Bushmaster a obchod který její výrobek prodal. V roce 2004 souhlasili se zaplacením 2,5 milionu dolarů (přes 55 milionů korun) šesti rodinám obětí a dvěma přeživším tragédie z roku 2002, při níž bylo zastřeleno deset lidí.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ