Město jako laboratoř za miliardu

Zahraničí
25. 10. 2015 16:00
Umělé město CITE.
Umělé město CITE.

Budoucností se zabývají nejen filmaři, ale především vědci. Na několika místech světa vznikají umělá města plná nejmodernějších technologií. Některé z nich nejspíše nikdy nebudeme využívat v praxi, jiné mohou přinést další kolo technické revoluce.

Americký stát Nové Mexiko láká špičkové vědce už dlouho. Právě tam se testovaly první atomové bomby na světě, armáda USA tam má základny a výzkumné laboratoře dodnes. A v současnosti v nehostinné poušti nedaleko mexické hranice roste celé umělé město. Jeho účel prozrazuje poněkud strohý pracovní název CITE - Center for Innovation, Testing and Evaluation neboli Centrum pro inovace, testování a výzkum.

Město bez obyvatel

Na první pohled by se město přitom nemělo nijak lišit od běžných amerických sídel. Podle televize CNN, která o CITE nedávno přinesla rozsáhlou reportáž, by mělo být velké jako typické maloměsto zhruba pro 35 tisíc lidí, bude mít moderní centrum s obchody, restauracemi a vším, co k centru patří, i příjemné rezidenční čtvrtě na předměstí. Budou tam aleje, parky, kostely, dětská hřiště... Jen jedno má chybět - stálí obyvatelé. Alespoň ze začátku nebudou v CITE doma lidé, ale technika. Jako do práce do něj bude pouze dojíždět několik stovek vědců starajících se o jeho chod a související výzkumy.

Zní to trochu hrozivě, a kdo chce, může to brát jako důkaz, že technologie definitivně vítězí nad lidstvím. Vědci ovšem tento pohled odmítají, podle nich není možné testovat tolik nových technologií v "běžném modu" s lidmi a jejich každodenním životem, na druhou stranu je ale důležité podobné prostředí alespoň maximálně napodobit. Jen tak se totiž podle vědců nejlépe pozná, jak budou technologie jednou fungovat v každodenní praxi.

Celý projekt stojí miliardu dolarů a je za ním mamutí telekomunikační a technologická společnost Pegasus Global Holdings. Ve městě se budou testovat nové způsoby dopravy, stavebnictví či komunikace. Zároveň by CITE mělo být do značné míry nezávislé na okolním světě - najdeme tam plochy určené k experimentálnímu zemědělství či speciální čističku odpadních vod, projektanti počítají s využitím alternativních obnovitelných zdrojů energie. Vše má být napojeno na obří datovou síť, informace o veškeré činnosti města se mají ukládat a analyzovat.

Technika bez omezení

Vynálezům a vývojářům slouží město bez lidí tak trochu jako dětské hřiště snů. Lze v něm uskutečnit, co je jen napadne. Po ulicích s inteligentním povrchem se mohou prohánět automaticky řízená vozidla, dopravu mají místo semaforů řídit speciální drony. Architekti a projektanti budou vymýšlet domy schopné odolat zemětřesením a dalším přírodním katastrofám, o chod domácností se budou starat roboti. A kdoví, třeba dojde i na ona vzpomínaná a vysmívaná létající auta - kde jinde by se měla začít testovat než právě ve městě, kde nemohou nikomu ublížit a které vzniklo právě proto, aby bylo kde zkoušet možné i nemožné nápady?
Čtěte TÝDEN.


* Co je cílem projektu CITE?



* Jak fungují podobné koncepty "města budoucnosti" ve Spojených arabských emirátech a Portugalsku?


* Daří se těmto projektům přitáhnout lidi?

VÍCE SE DOČTETE V NOVÉM ČÍSLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 26. ŘÍJNA. 

Autor: Rani TolimatFoto: , Twitter

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ