Mexiko: Státní ropný monopol si <span>rozvracet nedáme!</span>

Zahraničí
11. 4. 2008 21:21
Pemex nedáme!
Pemex nedáme!

Pemex nedáme!Pemex nám nevezmete, volají v Mexiku tisíce demonstrantů nesouhlasicích s privatizací ropného sektoru. Po měsících obtížného jednání s opozicí mexický prezident Felipe Calderón prosadil pootevření trhu s touto surovinou v zemi. Hodlá reformovat stání monopol Pemex, který ovládá veškerý mexický obchod s ropou. Prezidentův plán však prošel hodně okleštěný a stále se proti němu staví mnoho lidí.

S kompromisním legislativním návrhem modernizace a otevírání zakonzervovaného státního koncernu Pemex pro privátní sektor přišli poslanci největšího uskupení v parlamentu, Strany národní akce (PAN, Partido de Acción Nacional). „Musíme obchodovat, neboť se nám nachyluje čas i ropa," varoval ve čtvrtečním televizním projevu prezident Calderón.

Nikdo v Mexiku nepochybuje, že monopol Pemex nutně potřebuje více peněz. Jen pomocí nových technologií a investic pak bude moci zastavit současný pokles těžby ropy. Od doby, kdy před sedmdesáti lety veškerý energetický průmysl přešel do státních rukou, nemůžou soukromé osoby do ropného sektoru v Mexiku vůbec investovat.

Pemex sice nyní může zadávat v omezené míře soukromníkům zakázky, ale nesmí přenechat jiným subjektům ani podíl na hospodářském výsledku, ani koncese na ropná pole. Navíc musí koncern odvádět velkou část svých příjmů na vládu, jejíž rozpočet kryje zhruba ze 40 procent. A tak chybí Pemexu peníze na hledání nových nalezišť. Podle vládních údajů vydrží dnes známé zásoby ropy při maximální těžbě ještě zhruba devět let.

Nejsou rafinerie, není benzín

Pemex není na prodej, hlásá nápis na zádech demonstrantkyK čemu může vést nedostatek investic, poznává samo Mexiko na vlastní kůži. Pátý největší exportér ropy na světe musí dovážet benzín. Důvod je prostý. Za poslední desetiletí nikdo nepostavil ani jednu rafinerii.

Jestli bude nová legislativa schopná problémy vyřešit, je sporné. Kvůli tlaku opozice musel Calderón, jehož strana PAN nemá v parlamentu většinu, reformu ořezat. Soukromá těžba ropy nebude možná ani v budoucnosti a Pemex bude moci platit soukromým partnerům provádění vrtů jen v závislosti na budoucím zisku.

Co projde, projde...

„Nezdá se mi, že by to byla ona požadovaná energetická reforma. Spíš to je politicky prosaditelná verze," říká energetický analytik David Shields z Mexico City. S ropným monopolem , jemuž byla reforma ušita na míru, se neodváží zatřást ani prezident. „Ropa je symbol suverenity národa. Pemex se privatizovat nebude," říká.

Demonstranti blokují vchod do senátu.Lídři opoziční Strany demokratické revoluce (PRD, Partido de la Revolución Democrática) si však myslí, že i nynější podoba reformy zachází příliš daleko. Bývalý starosta Mexico city Andrés Manuel Obrador slibuje: „Jsme připraveni proti tomu bojovat."

Mexiko je pátým největším producentem ropy na světě a pro Spojené státy třetím nejdůležitějším. Přesto těžba klesá. Za rok 2004 vytěžil Pemex více než 393 milionů litrů ropy. O tři roky později to bylo o 50 milionů litrů méně. Státnímu podniku chybí i technické know-how. Těžit na ropných polích v hloubce jednoho kilometru v Mexickém zálivu prostě nedokáže.

Foto: Reuters

Autor: - els -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ