Až milion lidí se po celé Brazílii účastnilo protestních pochodů proti stagnující ekonomice, rostoucím cenám a korupci. Požadují také, aby byl zahájen proces ústavní obžaloby levicové prezidentky Dilmy Rousseffové, kterou podezírají ze zneužití pravomocí. Protesty byly podle televizních záběrů většinou poklidné.
Protestní pochody se konají v době, kdy se Brazílii nedaří překonat ekonomickou a politickou krizi a vrátit se k hospodářskému růstu, který se zastavil v roce 2011. Tehdy se Rousseffová poprvé ujala úřadu.
Nejvíce demonstrantů bylo hlášeno ze Sao Paula, kde se jich sešlo asi 580 tisíc. Vysoká je účast i v Riu de Janeiro a v hlavním městě Brasília. Demonstrace se konaly ve více než sedmi desítkách měst po celé zemi, asi patnáct tisíc lidí bylo také u slavné pláže Copacabana.
Rousseffová se před třemi měsíci ujala již podruhé úřadu prezidentky a není pravděpodobné, že by se chystala rezignovat nebo jí hrozilo obvinění ze zneužití pravomocí, po kterém volá mnoho jejích odpůrců. Těm se nelíbí pět let ekonomické stagnace a korupční skandál ve státní energetické společnosti Petrobras. Ten je považován za vůbec největší případ korupce v dějinách Brazílie.
Protesty jsou převážně poklidné, na rozdíl od masivních demonstrací v roce 2013, kdy Brazilci protestovali proti vysokým výdajům v souvislosti s konáním fotbalového mistrovství světa v roce 2014.
Mnoho ekonomů očekává, že Brazílie se letos propadne do recese. Míra inflace je na desetiletém maximu a místní měna real klesla v letošním roce k dolaru o více než 22 procent.