Spojené státy jsou připravené v případě nutnosti sestřelit severokorejskou balistickou střelu namířenou na jejich území. Uvedl to americký ministr obrany Ash Carter na poslední tiskové konferenci ve funkci. Dosavadní reakce USA na hackerské útoky z Ruska, které podle tajných služeb ovlivnily průběh prezidentských voleb, jsou podle Cartera pouze začátkem odvetných opatření.
"Pokud by střela představovala nebezpečí, zachytili bychom ji," uvedl Carter v úterý na poslední tiskové konferenci. Pokud by ale nebezpečí nepředstavovala, nemusela by americká armáda podle něj bezpodmínečně zasahovat, a mohla by tak po dopadu střely získat důležité informace o severokorejském zbrojním programu.
Kim Čong-un v novoročním projevu uvedl, že země dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou. V neděli Pchjongjang oznámil, že je připraven na rozkaz vůdce provést zkoušku mezikontinentální balistické střely kdykoli a z jakéhokoli místa.
USA se však nedomnívají, že KLDR učinila takový pokrok, aby dokázala střelu osadit jadernou hlavicí. Washington rovněž ujistil, že americká protiraketová obrana ochrání nejen území USA, ale i spojenců. V neděli Carter označil jaderné a raketové ambice KLDR za vážnou bezpečnostní hrozbu pro USA.
Raketové testy KLDR, stejně jako jaderné zkoušky, porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jaderný test, který KLDR provedla loni v září, byl pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší.
"Nějak jsme odpověděli. Myslím, že byste to měli vnímat jako začátek a nikoli konec," uvedl dále Carter na tiskové konferenci v reakci na údajné hackerské útoky Ruska na americké instituce i jednotlivce. Na konci minulého roku prezident Obama vyhostil v reakci na údajné ovlivňování amerických voleb ve prospěch Donalda Trumpa 35 ruských diplomatů. Navíc vyhlásil sankce vůči ruské civilní tajné službě FSB a vojenské rozvědce GRU. Rusko odmítá, že by na USA prostřednictvím hackerů útočilo.