Náboženská <span>válka o Ameriku</span>

Zahraničí
31. 7. 2010 17:00
Jako šafránu. Muslimů v USA je (oficiálně) méně než v Německu.
Jako šafránu. Muslimů v USA je (oficiálně) méně než v Německu.

Jako šafránu. Muslimů v USA je (oficiálně) méně než v Německu.Křesťanské skupiny se snaží ve Spojených státech zastavit islamizační vlnu. Obě monoteistické skupiny proti sobě používají i reklamních ploch na autobusech.

Pamelu Gellerovou (51) pobouřil loni příběh dcery muslimských imigrantů ze Srí Lanky Fathimy Rifqy Baryové z Ohia, která se dala ve třinácti tajně pokřtít. Utekla od rodičů na Floridu, když jí otec údajně řekl, že ji za přestup na křesťanství zabije.

Rodiče to dodnes popírají, Rifqa je zpět v Ohiu, pod ochranou sociálky a rodiče v ní nadále vidí dceru, i kdyby byla křesťankou. Američtí náboženští konzervativci ale dostali námět na další debatu na téma "pozor na muslimy".

Gellerová, která pracovala pro newyorský list Daily News a The New York Observer, se postavila do čela hnutí proti plánu newyorských radních postavit mešitu a kulturní středisko poblíž manhattanského Ground Zero, tedy místa, kde stávala do 11. září 2001 "dvojčata" Světového obchodního centra.

ČTĚTE TAKÉ: Vyroste na Ground Zero mešita? Projekt budí emoce 
                        Antiislamista opět buší na dveře kabinetu
                        Američané natočili film o kritikovi islámu Wildersovi

Ve svém blogu Atlas Shrugs.com se prezentuje v Batmanově dresu, ale se sukénkou. Před pěti roky získala cenu za nejlepší židovský a izraelský blog a před dvěma roky byl Atlas vyznamenán cenou "Grande Conservative Blogress Diva".

Protimuslimský bus. Článek v Christian Science Monitor.Od "11. září" se věnuje výhradně varování před džihádem ("jsem antidžihádistka") a podobně jako řada evropských politiků varuje před expanzí islámu.

Nyní podporuje iniciativu Stop Islamization of America (SIOA; http://sioaonline.com), která vzbudila pozornost umisťováním reklamních nápisů na autobusy na ochranu lidí přestoupivších z islámu na křesťanství.

"Byl jste proklet fatvou? Ohrožuje vás rodina nebo komunita? Nechcete být muslimem? Máte otázky? Dostanete odpovědi," říká inzerát, který si Američané mohou přečíst na desítkách autobusů v ulicích San Franciska, Miami a New Yorku. Dávno před nimi však cestovali v autobusech propagujících islám (například odkaz na www.whyislam.org).

Autobusů se k šíření ideologie používá ve Státech relativně často. Loni si pronajali jejich reklamní plochy v Detroitu, městě s velkou muslimskou komunitou, zastánci ateismu. Monoteisty utěšovali: "Nevěříte v boha? Nejste sami."

Sličná Pamela Gellerová v roli ostří protiislámského kopí.Podobně jedna z muslimských sekt Ahmadiyya Muslim Community, která funguje ve Státech od dvacátých let, propaguje na stovce newyorských autobusů své duchovní motto "Lásku všem, nenávist nikomu".

Gellerovou proto pobouřilo, že detroitští úředníci její inzertní výzvu odmítli na autobusy připevnit. Před listopadovými kongresovými volbami se podobné spory stávají vděčným kolbištěm pro konzervativní republikánské skupiny, jimž leží v žaludku černý americký president Barack Obama.

Ostatně Gellerová je spoluautorkou knihy "Postamerický prezidentský úřad: válka Obamovy vlády proti Americe", která právě vyšla a k níž předmluvu napsal Bushův velvyslanec při Spojených národech John Bolton.

 Muslimské kapky v americkém moři

 

Z tří set milionů obyvatel Spojených států se podle cenzu z roku 2000 hlásilo k islámu jen 1,5 milionu Američanů.

 

     Vzhledem k tomu, že jde o údaj z doby před 11. zářím 2001, lze ho pokládat za relativně hodnověrný. Nejvíce jich žije v Kalifornii (čtvrt milionu), tvoří však jen 0,7 procenta obyvatel Zlatého státu. Zato v hlavním městě Washingtonu tvoří deset procent obyvatel.

     Odhady nevládních institucí a novinářů o celkovém počtu muslimů jdou do pěti milionů. Trend je v souladu s přistěhovaleckými vlnami vzestupný. Je pozoruhodné, že dvě třetiny muslimů se nenarodilo ve Spojených státech. Roku 1950 bylo v Americe dvacet mešit (první roku 1915), ale v současnosti je jich už přes 1200.

     Vztahy Američanů k muslimským zemím byly tradičně dobré a nebyly zatíženy nenávistí. Prvním státníkem, který uznal nezávislost Spojených států a uzavřel s nimi smlouvu o přátelství, byl marocký sultán Muhammad III. (1777, resp. 1787). Američané garantovali Maročanům svobodu vyznání a stejně tak dalším muslimům. Za zmínku rovněž stojí přátelství k Saúdským Arabům, které se táhne od třicátých let (ale je trochu cítit petrolejem).


Foto: www.profimedia.cz,, Christian Science Monitor a blog Pamely Gellerové

 

Autor: - lgtt -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ