Některé země budou George Bushe postrádat
18.01.2009 15:13
Americký prezident George Bush odchází z úřadu s rekordně vysokou mírou nespokojenosti Američanů - podle říjnového průzkumu stanice ABC News a listu Washington Post s jeho politikou nesouhlasí 73 procent lidí. Bush nicméně může nalézt jistou útěchu v tom, že v zahraničí není takto jednoznačně odsuzován, píše server BBC News.
Zatímco incident v Iráku, kde po Bushovi hodil novinář své boty, se stal symbolem světového názoru na prezidenta považovaného za nejhoršího v dějinách Ameriky, v některých částech světa budou 43. prezidenta USA postrádat. Například v Africe s jeho vládou podle některých průzkumů vyjádřilo spokojenost na 80 procent lidí.
V Kosovu po něm byla pojmenována hlavní ulice jako symbol poděkování za podporu při kosovské snaze o nezávislost.
"Ve Spojených státech je všeobecně přijímáno, že Bush vyvolal na celém světě nenávist k Americe," říká Peter Berkowitz z konzervativního Hooverova institutu. "Jeho obrázek ale není jen černobílý," dodal.
V posledních dnech ve funkci Bush během ostřelování Gazy znovu vyjádřil svou pevnou podporu Izraeli. Podle některých amerických analytiků zřejmě Izrael načasoval svou ofenzivu právě na závěr Bushova funkčního období, protože si je vědom toho, že končící prezident stojí za ním. S reakcí administrativy příštího prezidenta Baracka Obamy si ale podle nich tak jistý není.
"Izrael je zřejmě jedinou zemí na světě, kde ještě Bush může získat hlasité ovace," řekl Berkowitz. "Izrael si uvědomoval, že (Bush) rozuměl výzvám, jimž židovský stát čelil. Ale podle mého mínění (Bush) chápal i utrpení Palestinců. Konečně, byl prvním americkým prezidentem, který se vyslovil pro vytvoření palestinského státu," doplnil.
Je nicméně nepravděpodobné, že by si Palestinci Bushe pro toto prohlášení zapamatovali. Tím spíš, že závěrečný pohled na jeho administrativu zarámoval izraelský útok na Gazu.
Hlavním světovým regionem, kde bude Bush postrádán, je Afrika. Zdejší mohutná podpora 62letého Texasana jeho kritiky často mate. Když Bush na tento kontinent v únoru 2008 přijel, všude ho vítaly nadšené davy. Podle průzkumu společnosti Pew foundation ho zde podporuje až 80 procent lidí, a to i v zemích s převážně muslimským obyvatelstvem.
V súdánském Dárfúru údajně mnoho lidí dokonce pojmenovává děti George Bush.
"Bushovi kritici sice zvlášť neoceňovali jeho africké iniciativy, ty ale budou jedním z jeho netrvalejších odkazů v regionu, který představitelé obou (amerických politických) stran příliš dlouho zanedbávali," uvedl Andrew Natsios z Hudsonova institutu.
Spojeným státům podle Natsiose také pomáhá to, že v Africe, na rozdíl od Blízkého východu nebo střední Asie, nevedou žádnou válku. Bush zde naopak bude připomínán jako ten, kdo sehrál klíčovou roli při ukončení 20 let trvající občanské války v Súdánu mezi muslimským severem a animistickým jihem, uvedl Natsios.
"Bushova administrativa jako jedna z prvních upozornila na krutosti v Dárfúru, zorganizovala rozsáhlou humanitární akci pro záchranu lidí z uprchlických táborů a přiměla mezinárodní společenství k vyslání mírové mise, která pod velením OSN a Africké unie obnovila pořádek," dodal Natsios.
Bushovu popularitu v Africe také značně podpořilo jeho rozhodnutí zvýšit rozvojovou pomoc a zavést hospodářské a zdravotní programy na podporu regionu. Celkově se za Bushovy vlády americká zahraniční pomoc zdvojnásobila a jen v Africe zčtyřnásobila - z 1,3 miliardy dolarů v roce 2001 na pět miliard dolarů v roce 2008.
Další miliardy dolarů směřovaly do programů na boj s malárií a s virem HIV a do programů na podporu dobré vlády, které byly považovány za velmi úspěšné.
A konečně Bushe, kterého s chutí nenáviděli, mohou svým způsobem postrádat i venezuelský prezident Hugo Chávez, bývalý kubánský předák Fidel Castro či íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. To když budou muset začít jednat s jeho nástupcem, kterého celý svět miluje.
Foto: Bílý dům a AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.