Sedm zahraničních diváků zimních olympijských her ve Vancouveru požádalo v Kanadě o azyl. Je tak prý pravděpodobné, že počet zahraničních diváků olympiády, kteří se v Kanadě rozhodnou zůstat, ještě poroste.
Americký deník The Wall Street Journal v této souvislosti uvedl, že ještě nedávno patřili mezi nejčastější žadatele o azyl v "zemi javorového listu" Češi. Kanada se přívalu uprchlíků z České republiky, ale i Mexika loni v červenci začala bránit obnovením vízové povinnosti. Český prezident Václav Klaus pak na protest proti tomu na olympiádu nepřicestoval, připomněl americký list.
ČTĚTE TAKÉ: Olympiáda stála Českou televizi 50 milionů korun
Během olympiády podle deníku v Kanadě z řad návštěvníků her požádali o azyl dva Japonci, jeden Rus a čtyři Maďaři. Právě Maďarsko přitom nyní nahradilo Českou republiku a Mexiko na předních příčkách žebříčku žadatelů o azyl.
Kanadský ministr pro imigraci Jason Kenney v souvislosti s "olympijskými" uprchlíky uvedl, že současné benevolentní podmínky při žádostech o azyl nahrávají zneužívání systému. Případ dvou žadatelů z Japonska pak podle kanadského listu The Globe and Mail označil za "směšný".
The Wall Street Journal podotkl, že v Kanadě může o azyl požádat téměř každý, pokud v zemi není považován za bezpečnostní riziko. Lidé, kteří neprokážou, že pro to mají důvod, se nakonec vrátí do své vlasti. V Kanadě se to týká 60 procent žadatelů. Než je však jejich případ vyšetřen, což někdy může trvat i roky, mohou zůstat v zemi a mají nárok na sociální podpory.
"Opravdu potřebujeme spravit systém pro uprchlíky. Dáváme jim zřetelný signál, že tu mohou požádat o azyl, dostávat podpory, pracovní povolení, někdy zůstat i několik let a snažit se získat trvalý pobyt," řekl Kenney.
Podobně se vyjadřoval i po loňském obnovení vízové povinnosti pro Česko, situace se však od té doby nezměnila. Kanada teď naopak vážně uvažuje o opětovném zavedení víz pro Maďarsko, i když by prý k tomuto kroku přistoupila jako k poslední možnosti.
Dosavadní počet žadatelů z řad diváků olympijských her, které skončily v neděli, je nicméně oproti uprchlickým vlnám, které doprovázely jiné sportovní události v Kanadě, zanedbatelný. Při Panamerických hrách ve Winnipegu v roce 1999 například země obdržela 1350 takových žádostí, při Frankofonních hrách v Ottawě a Gatineau o tři roky později jich bylo dokonce 1592.
Foto: ČTK/AP