Krátce před úterními americkými prezidentskými volbami se oba hlavní kandidáti snaží zapůsobit na voliče ve státech, jako je Ohio nebo Pensylvánie, které ve volbě nového prezidenta sehrají klíčovou roli. Kandidát republikánů John McCain má na dnešek naplánovaná dvě vystoupení v Pensylvánii.
Jeho demokratický rival Barack Obama se má zase objevit na třech shromážděních v Ohiu.
Ohio je jedním z největších amerických států. Zejména pro republikány hraje obrovskou roli, protože žádný z jejich kandidátů se ještě nedostal do Bílého domu, aniž by nezvítězil v tomto státě. Bushovo vítězství v Ohiu před čtyřmi lety nakonec rozhodlo o výsledku voleb.
V Pensylvánii, dalším lidnatém státu, si zase při posledních volbách vítězství připsali demokraté. Analytici se shodují na tom, že pokud se Obama má stát příštím americkým prezidentem, bude nutné, aby zde vítězství demokratů z roku 2004 zopakoval.
Podle dnes zveřejněného průzkumu Zogbyho institutu pro agenturu Reuters a zpravodajskou televizi C-SPAN by Obamu volilo 50 procent lidí, kteří se chystají odevzdat svůj hlas, McCaina 44 procent. Podle sobotních výsledků tohoto průzkumu měl Obama pětibodový náskok, v pátek to bylo osm procentních bodů.
Prezidenta Spojených států nevybírají přímo občané, ale takzvaní volitelé. Těch je celkem 538. K vítězství je potřeba dosáhnout nadpoloviční většiny, tedy 270 hlasů. Podle šetření, s nímž přišel list Washington Post, by měl Obama v současnosti 291 volitelů, McCain 159. Kdo by získal zbývajících 68 hlasů, je podle průzkumu nejasné.
"Ani vteřinu si nemyslete, že tyto volby jsou za námi," varoval Obama svoje stoupence v Nevadě.
John McCain při vystoupení ve Virginii zpochybňoval schopnosti svého soupeře postavit se "velkým hrozbám", jako je al-Kajda nebo Írán.
Obama se snaží svého rivala "shodit" v novém reklamním spotu. V něm se připomíná, že zatímco demokratického kandidáta podpořil například uznávaný investor Warren Buffett nebo bývalý ministr zahraničí Colin Powell, který tuto funkci zastával během prvního mandátu současného prezidenta George Bushe, za McCaina se postavil nynější viceprezident Dick Cheney.
Hlasatel ve spotu oznamuje, že McCain si podporu ze strany Cheneyho vysloužil tím, že v 90 procentech případů hlasoval v souladu s Bílým domem. "To není ta změna, kterou potřebujeme," nabádá reklamní spot.
Volební komise očekávají, že svůj hlas v letošních prezidentských volbách odevzdá asi 130 milionů Američanů, což by byla nejvyšší volební účast od roku 1960.
Foto: AP a Reuters