Americký prezident Barack Obama oznámil Kongresu, že plánuje vyškrtnout Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus. Bílý dům o tom informoval na Twitteru. Jde o klíčový krok na cestě k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi a znovuotevření ambasád.
Obama Kongresu předal příslušné dokumenty, z nichž vyplývá, že je rozhodnutý Havanu ze společnosti zemí podporujících terorismus vymazat. V poznámce pro zákonodárce šéf Bílého domu uvedl, že Kuba "za posledních šest měsíců neposkytla podporu mezinárodnímu terorismu a ujistila, že mezinárodní terorismus nebude v budoucnu podporovat".
Kongres má nyní 45 dnů na to, aby Obamovo rozhodnutí přezkoumal, nicméně je velmi nepravděpodobné, že by ho zablokoval.
Komunistická Kuba se na seznam dostala v roce 1982 zejména kvůli podpoře baskické separatistické organizace ETA a kolumbijských povstalců z hnutí FARC (Revoluční ozbrojené síly Kolumbie).
Očekávalo se, že Obama tento krok oznámí minulý týden na celoamerickém summitu v Panamě, kde se poprvé po více než půlstoletí sešli k přímému jednání nejvyšší představitelé Spojených států a Kuby. Nicméně se tak nestalo.
Spojené státy už dlouho neobviňují Havanu, že podporuje terorismus. Když Obama a jeho kubánský protějšek Raúl Castro loni v prosinci oznámili oteplení ve vzájemných vztazích, dal šéf Bílého domu najevo, že je ochoten Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus vyškrtnout.
Mluvčí Bílého domu John Earnest řekl, že vyřazení Kuby se seznamu nemění nic na skutečnosti, že Spojené státy v řadě věcí s vládou v Havaně nesouhlasí. Komunistickému režimu Washington dlouhodobě vytýká například zacházení s disidenty.
Spojené státy nyní obviňují z podpory globálního terorismu Súdán, Sýrii a Írán.