Obama je padesát dní v úřadě. Je co slavit?
10.03.2009 21:45 Aktualizováno 10.03. 22:35
Je to nerozumné, předčasné, zavádějící a o budoucnosti to mnoho nevypovídá, ale přesto každý americký prezident od dob Franklina D. Roosevelta musí skládat první účty svým kritikům po prvních sto dnech v úřadě.
Barack Obama je samozřejmě jen napůl cesty k této metě, ale vede národ, který je těžce závislý na okamžité komunikaci, a to ve století, kdy se všechno jakoby zrychluje. Možná tedy stojí za to se podívat, jak si zatím Obama vede.
ČTĚTE TAKÉ: Obama: Z Iráku se stáhneme do roku 2011
Obamu čeká klíčový projev. Veřejnost mu stále věří
Jeho inaugurace proběhla ve zvláštní atmosféře. Euforie z překonání rasové bariéry se zde mísila s tíživou obavou z prohlubující se recese. Obavy mají vždy větší trvanlivost než euforie. Obama se ale očividně snaží poučit z toho, jak své vládnutí nastartovali jeho předchůdci.
Krize nebo příležitost?
Nejdůležitější lekce přišla pravděpodobně právě od Franklina D. Roosevelta, který během prvních tří měsíců své vlády protáhl Kongresem v oslnivém tempu celkem patnáct důležitých legislativních opatření. Snažil se tehdy ujistit Američany o tom, že Washington dokáže zachránit kapitalismus v USA. Obama se ho v tomto ohledu rozhodně snaží napodobit.
Stimulační balíček je už platným zákonem, rozpočet se závratným deficitem je schválený, zveřejněné je už i datum stažení jednotek z Iráku.
Nový prezident začal mluvit také o reformě zdravotnictví, zřejmě podle principu, že když už jsou problémy prostě příliš závažné, představují vlastně svým způsobem příležitost, jak zlepšit situaci v dlouho zanedbávaných oblastech.
Velmi důležitá je ale i symbolická tlustá čára za érou prezidenta Bushe.
ČTĚTE TAKÉ: Obama rozvázal ruce výzkumu kmenových buněk
Obamův guantánamský bolehlav. Zaútočí na nás?
Rozkaz k uzavření základny v zátoce Guantánamo a zrušení zákazu federálního financování výzkumu, který používá embryonální kmenové buňky, vyslal Obama jasný signál, že Spojené státy budou doma i v zahraničí ve všech oblastech jednat výrazně jinak než v minulých osmi letech.
Je možná brzo na soudy, ale skutečností je, že ihned po volbách září moc Bílého domu nejjasněji. Nejlepší prezidenti využili této příležitosti do dna, koneckonců nikde není psáno, jak dlouho potrvá.
Co se týče Roosevelta, Obama se kromě rychlosti poučil ještě ve dvou dalších aspektech. FDR byl známý svými rétorickými schopnostmi. Dokázal využít vynálezu rádia a svoji politiku předkládal přímo občanům. Obama používá ke stejnému účelu televizi a internet.
Jde také o otázku vystupování. Rooseveltův optimismus a pozitivní přístup k problémům velké hospodářské krize pomáhal zvednou těžce zasažené sebevědomí Američanů. Obama, nastupující v době, kdy mnoho voličů přichází o práci kvůli finanční krizi, jejímž příčinám sotva rozumějí, má aureolu rozhodnosti a sebedůvěry.
Chápe důležitost prezidentského vystupování a hraje proto svou roli velice přesvědčivě.
Odvaha jednat
Obama měl v přechodovém období před nástupem do úřadu jeden z nejnabitějších diářů v historii.
Do programu nemusel zahrnout jen návrhy řešení růstu nezaměstnanosti, krize ve zdravotnictví, rozpadající se infrastruktury, kolapsu spotřebitelské poptávky a situace bank, které visí nad propastí. Jeho pozornost vyžadují i dvě války a známky potíží, které se mohou kdykoli vymknout z rukou a ohrozit světovou bezpečnost, na mnoha horkých konfliktních místech po celém světě.
Obama se nebojí dát svému úřadu známku vlastního vkusu. Klidně pozval do Bílého domu svůj hudební idol Stevieho Wondra. Najal diskodědečky ze skupiny Earth, Wind and Fire, aby zahráli na plese guvernérů.
Michelle Obama zatím jako první dáma okouzlila i se svými dcerami Ameriku. Rodina okupuje titulní stránky novin a časopisů způsobem, který je od dob Kennedyových nevídaný. Jejich pozice v srdcích milionů Američanů se zdá být neotřesitelná.
Přesto všechnu sebedůvěru ale nad Obamou visí stín nejistoty, jak se bude dál vyvíjet americká ekonomika.
Burzovní indexy od jeho inaugurace vytrvale klesají a nevypadá to, že by se brzy vzpamatovaly. Největší dosud nezodpovězenou otázkou je, zda má Obamova administrativa nějaký přesvědčivý recept, jak ukončit krizi v bankovnictví, která je jádrem recese.
ČTĚTE TAKÉ: Obama pomůže lidem se splácením hypoték
Obamův první rozpočet: schodek 1,75 bilionu dolarů
Obamova vláda má plány, jak pomoci lidem, kteří si nemohou dovolit splácet svou hypotéku, a speciální fondy k další pomoci bankám, ale dokud tu nebude komplexní finanční balíček, ekonomové budou pochybovat, zda může vláda skutečně přinést nějaké odpovědi.
Ohromné břemeno
A pak je tu, samozřejmě, schodek rozpočtu.Obamovy ekonomické plány zahrnující energetiku z obnovitelných zdrojů a rozšíření zdravotní péče jsou opravdu, ale opravdu nákladné. Všechny půjčky ale bude nutné jednoho dne splatit.
Součástí Obamova politického stylu je, že se snaží předjímat stížnosti svých kritiků.
Začal tedy již mluvit o snižování schodku rozpočtu, který chce přivést pod kontrolu a dokonce snížit na polovinu.
Ale nemůže popřít, že současný růst deficitu je i pro Spojené státy bezprecedentní, dosahuje 1,75 trilionů dolarů (38,5 bilionů korun).
Na odpověď na otázku, zda tím ohrožuje budoucnost americké ekonomiky, nebo ji naopak zachraňuje, můžeme čekat i roky. Ani další problémy není možné vyřešit během první stovky dní v úřadě, ať už jde o jaderné choutku Íránu či Severní Korey nebo o budoucnost amerických automobilek.
Co je tedy možné usoudit po prvních padesáti dnech? Obama má rozhodně energii i představivost. Pochybnosti o výsledku jeho snah mají většinou svůj zdroj v ohromném rozsahu úkolů, které před ním stojí.
Foto: Reuters, oprah.com
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.