Obama opět přijme v Bílém domě dalajlamu. Čína (naoko) zuří

Zahraničí
21. 2. 2014 09:55
Barack Obama s dalajlamou v roce 2010.
Barack Obama s dalajlamou v roce 2010.

Americký prezident Barack Obama přijme v pátek v Bílém domě dalajlamu. Sdělila to v noci mluvčí Národní bezpečnostní rady v Bílém domě Caitlin Haydenová. Peking na toto oznámení reagoval výzvou, aby Obama schůzku odvolal, jinak že se vážně naruší vztahy mezi Čínou a Spojenými státy. Nic takového se ale po předchozích návštěvách nestalo, obě velmoci jsou na sobě vzájemně příliš závislé.

Obamova plánovaná schůzka s tibetským duchovním vůdcem žijícím v indickém exilu je hrubé vměšování do vnitřních záležitostí Číny, uvedlo čínské ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Stejné výhrady a pohrůžky vyjádřil Peking i při předchozích přijetích dalajlamy Obamou v letech 2010 a 2011.

I tentokrát podle Bílého domu Obama hodlá vyjádřit své obavy nad situací lidských práv v Číně. Komunistickou Čínu kritizuje za porušování lidských práv v Tibetu i jinde v zemi řada dalších států. "Jsme znepokojeni pokračujícím napětím a zhoršováním situace v oblasti lidských práv v tibetských oblastech Číny," řekla Haydenová.

Obama i při setkání s dalajlamou v červenci 2011 podtrhl důležitost ochrany lidských práv Tibeťanů v Číně a také ocenil dalajlamovo úsilí o nenásilí a dialog. Peking i tehdy prohlásil, že toto setkání poškodilo vztahy Číny s USA.

Předcházející schůzky Obamy a dalajlamy nicméně neměly vážnější dopady na vztahy USA a Číny.

Obama dalajlamu přijme v mapovém salónku.Peking obviňuje dalajlamu ze snah o osamostatnění Tibetu, což však tibetský duchovní vůdce odmítá. Zdůrazňuje, že usiluje pouze o autonomii Tibetu, nikoli o jeho odtržení od Číny. Doufá v brzké obnovení dialogu mezi svými zástupci a čínskou vládou.

Salonek jako ústupek?

"Setkání vedoucího představitele USA s dalajlamou by bylo vážným vměšováním do vnitřních záležitostí Číny a je vážným porušením norem mezinárodních vztahů," oznámila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. "Vážně to poškodí čínsko-americké vztahy. Vyzýváme Spojené státy, aby braly vážně znepokojení Číny, okamžitě zrušily plány na setkání s dalajlamou a neposkytovaly platformu pro jeho protičínské separatistické aktivity v USA," dodala.

Dalajlama je podle Haydenové "mezinárodně respektovaný náboženský a kulturní vůdce". "Nadále budeme vyzývat čínskou vládu, aby bez dalších podmínek obnovila dialog s dalajlamou nebo s jeho zástupci a snížila tak napětí," uvedla Haydenová. Zdůraznila, že USA považují Tibet za součást Číny, ale podporují dalajlamovo úsilí o větší autonomii Tibetu.

Za jistý ústupek Číňanům by se mohl považovat fakt, že Obama nepřijme dalajlamu v Oválné pracovně, ale v mapovém salónku v Bílém domě.

Dalajlama po příletu do Spojených států vystoupil ve čtvrtek ve Washingtonu v konzervativní organizaci American Enterprise Institute na semináři amerických podnikatelů. Kromě jiného ocenil, že se Čína dala na cestu tržního hospodářství. Také ale připomněl nerovnosti mezi bohatými a chudými ve Spojených státech. Kapitalismus by podle něj neměl zapomínat na lidskost.

Autor: - red -, ČTK , ReutersFoto: whitehouse.gov, whitehousemuseum.org

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ