Obama oznámí posílení vojáků v Afghánistánu
01.12.2009 07:00
Součástí dlouho očekávaného projevu amerického prezidenta Baracka Obamy na vojenské akademii West Point nebude pouze oznámení počtu posil. Americký prezident by měl nastínit i podmínky ukončení angažmá v Afghánistánu.
Americký prezident Barack Obama na vojenské akademii ve West Pointu řekne, kolik dalších vojáků pošle do Afghánistánu. Očekává se, že jich v zemi nově nasadí 30 až 35 tisíc. Zároveň by ale měl také nastínit, v jakém časovém horizontu Spojené státy chtějí ukončit své angažmá na afghánském bojišti, kde se spojencům v posledních letech příliš nedaří.
Velitel aliančních sil v Afghánistánu Stanley McChrystal v srpnu požádal Obamu, aby počet vojáků v zemi zvýšil o dalších 40 tisíc. Šéf Bílého domu se od té doby rozhoduje, zda a případně jakým způsobem tomuto požadavku vyhoví. Podle zdrojů z jeho okolí je pro něj přitom důležitá právě i strategie, jak bojové operace proti povstaleckému hnutí Taliban, které trvají už osm let, postupně předat afghánské vládě.
ČTĚTE TAKÉ: V německé armádě padají hlavy. Kvůli Afghánistánu
Američané žádají spojence o další posily
"Je správné říct, že bude o cílech a časovém horizontu mluvit mnohem příměji než v minulosti a než ve veřejné diskusi v poslední době," citoval deník The New York Times zdroj z Bílého domu. Podle něj nebude případné americké stažení z Afghánistánu vázáno na konkrétní podmínky na bojišti ani nebude mít přesný harmonogram jako postupný odchod amerických jednotek z Iráku. Odtud se USA chtějí stáhnout do konce roku 2011.
Obama ale dá údajně jasně najevo, že Spojené státy chtějí být v regionu významně přítomné delší dobu. Měl by tak uklidnit především Pákistán, který se obává, že by případné vakuum po Američanech v oblasti zaplnil jejich tradiční rival - Indie.
Podle republikánského senátora Johna Kyla by ale oznámení únikové strategie z Afghánistánu naopak bylo chybou. USA by tak spojencům, ale i nepřátelům daly najevo, že v zemi nehodlají zůstat, dokud v ní nedokončí svou misi. Kyl také varoval, že nárůst počtu amerických sil neuspěje, pokud své úsilí v boji proti povstalcům nezvýší samotný Afghánistán i sousední Pákistán.
Podle amerických médií má výběr místa ukázat veřejnosti, že si Obama je vědom, jakou daň v podobě mrtvých vojáků Spojené státy za konflikt platí. Prezident, který afghánský konflikt považuje za jednu ze svých priorit, již počet vojáků v zemi navýšil o 21 000 krátce po svém nástupu do úřadu. Označil to za jedno ze svých nejtěžších rozhodnutí.
V Afghánistánu dosud zahynulo přes 1500 spojeneckých vojáků, z toho více než 900 ze Spojených států. Počet mrtvých se výrazně zvýšil v letošním roce, kdy povstalecké hnutí Taliban zahájilo ofenzivu proti zahraničním silám v Afghánistánu. V zemi dosud zemřeli tři čeští vojáci. Boje si také vyžádaly tisíce civilních obětí.
Vyslání jednoho vojáka do Afghánistánu přijde americké daňové poplatníky na jeden milion dolarů ročně. Náklady na vyslání například 30 tisíc vojáků by tedy činily kolem 30 miliard dolarů. Výdaje na válku v Afghánistánu tak v příštím roce pravděpodobně překročí předpokládanou úsporu 26 miliard dolarů díky stahovaní amerických sil z Iráku. Někteří demokraté již proto zvažují, že zavedou zvláštní daň na pokrytí nákladů afghánského konfliktu.
Prezidentovo dlouhé rozhodování o Afghánistánu se vedle vysoké nezaměstnanosti a kontroverzní zdravotní reformy považuje za jednu z příčin poklesu jeho popularity, která se podle výzkumů nedávno poprvé ocitla pod 50 procenty. Průzkumy veřejného mínění zároveň ukazují, že většina obyvatel USA si myslí, že v konfliktu již nemá cenu pokračovat.
V Afghánistánu je teď přes 100 tisíc zahraničních vojáků včetně 63 tsiíc Američanů. Českých vojáků jsou tam čtyři stovky. Severoatlantická aliance zatím přislíbila Spojeným státům, že do země vyšle dalších pět tisíc vojáků.
Foto: ČTK/AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.