Obama podpořil protiraketový štít ve střední Evropě
12.09.2008 11:40
Demokratický kandidát na prezidenta Spojených států Barack Obama tento týden otevřeně podpořil vybudování protiraketového štítu ve střední Evropě. Vyjádřil se tak v rozhovoru pro televizní stanici Fox News, přičemž v této souvislosti poukázal i na rusko-gruzínský konflikt.
Obama odmítl opakovaný argument Moskvy, že štít, jehož prvky mají být umístěny v Polsku a České republice, je namířen proti Rusku, a připomněl, že jde o obranné opatření. Zároveň však zdůraznil, že země v této části světa se nesmějí stát obětí zastrašování ze strany Ruska.
"Vezmeme-li v úvahu to, co se stalo v Gruzii, domnívám se, že musíme vyslat jasný signál, že se Polsko a další země v tomto regionu nestanou předmětem zastrašování a agrese," prohlásil Obama s poukazem na to, jak ruské jednotky v srpnu rozhodně zmařily gruzínský pokus znovu vojensky ovládnout odštěpeneckou oblast Jižní Osetie.
Obama doposud ve své kampani uznával nutnost vybudování protiraketového systému ve střední Evropě jako součást ochrany USA a jejich spojenců před případnými střelami z Íránu a dalších nebezpečných zemí. Zpochybňoval však účinnost budovaného systému i náklady na jeho výstavbu. Tvrdil, že Kongres by neměl systém financovat, dokud testy neprokážou, že skutečně funguje.
"Myslím si, že protiraketový štít je správná věc. Chci se však ujistit o tom, že funguje," řekl i tentokrát v pořadu Billa O'Reillyho.
Obamův sok v americké prezidentské kampani, republikánský kandidát John McCain je považován za jednoznačného zastánce principu raketové obrany, o níž říká, že může Washington ochránit před vydíráním ze strany "darebáckých" států a zároveň působit proti potenciálním hrozbám strategických konkurentů, jako jsou Rusko nebo Čína.
V Polsku má být jako součást zamýšleného štítu umístěno deset antiraket a v České republice radar. Poláci dohodu s Američany po dlouhém jednání podepsali poté, co vypukl rusko-gruzínský konflikt kvůli Jižní Osetii. Česká republika podepsala základní dohodu s USA už předtím, ještě ji musí schválit parlament.
Foto: Reuters, Pentagon a Fox News
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.