Obama <span>pomlouval voliče</span>, teď má problémy

Zahraničí
13. 4. 2008 11:12
Barack Obama se dostal díky svým výrokům do řečí.
Barack Obama se dostal díky svým výrokům do řečí.

Barack Obama se dostal díky svým výrokům do řečí.Deset dní před klíčovými primárkami ve státě Pensylvánie řeší demokratický kandidát na amerického prezidenta Barack Obama problém. Dostal se totiž do potíží poznámkami o "zahořklých voličích" v oblastech postižených hospodářským poklesem.

Jeho soupeřka Hillary Clintonová, která za ním v souboji o demokratickou nominaci zaostává, využila výroků svého soupeře ke kritice jeho údajného elitářství. K útokům na Obamu se přidal i republikánský kandidát John McCain.

Obama se při soukromém setkání s dárci pro svou kampaň v San Francisku snažil před týdnem vysvětlit, proč jen těžko získává přízeň pensylvánských dělníků postižených ekonomickým poklesem. "V těchto malých městech v Pensylvánii a na Středozápadě zmizely pracovní příležitosti již před 25 lety a nic je nenahradilo. Není tedy překvapivé, že zatrpkli, lpí na zbraních nebo na náboženství nebo na antipatii vůči lidem, kteří nejsou jako oni, nebo svou frustraci vysvětlují odporem k přistěhovalcům nebo ke svobodnému obchodu," řekl Obama.

Přepis jeho výroků přinesl v pátek server The Huffington Post a vyvolal tak ostré reakce obou Obamových protivníků. Senátor se v sobotu snažil zmírnit škody. "Pokud jsem to řekl tak, že se to někoho dotklo, tak toho lituji," řekl v rozhovoru s deníkem Winston-Salem Journal ze Severní Karolíny. "Řekl jsem něco, o čem každý ví, že to je pravda... Jsou rozhněvaní, mají pocit, že se na ně zapomnělo... a když jste zahořklí, upnete se na věci, na které se můžete spolehnout," prohlásil v sobotu na univerzitě v Muncie v Indianě.

"Nejsem elitář"

Nicméně tým Hillary Clintonové se snažil celou kontroverzi co nejvíce využít. Její stoupenci rozdávali v Severní Karolíně nálepky "Nejsem elitář" a její tým uspořádal kvůli Obamovým výrokům setkání se starosty pensylvánských měst. Sama Clintonová při setkání s dělníky v Indianapolis ve státě Indiana řekla, že tyto výroky byly "elitářské a odtržené od skutečnosti". "Lidé, které znám, nelpí na víře, protože jsou zatrpklí. Nevěří proto, že jsou hmotně chudí, ale protože jsou duchovně bohatí," prohlásila.

Demokratický kandidát Barack Obama (uprostřed).Aby si uchovala naději na demokratickou nominaci pro listopadové volby musí nyní Clintonová výrazně vyhrát 22. dubna v Pensylvánii, kde donedávna jasně vedla, ale nyní se její náskok ztenčil před Obamou na čtyři až šest procent. Právě Pensylvánie přišla o hodně pracovních míst a je zde hodně dělníků, kteří podporují spíš ji. Po Pensylvánii budou další primárky 6. května právě v Severní Karolíně, kde je favoritem Obama, a v Indianě, kde má spíš navrch Clintonová.

Frustrace a zatrpklost?

Ke kritice Obamy se přidal i tábor republikána McCaina, který považuje Obamu za pravděpodobnějšího soupeře v listopadových prezidentských volbách než Clintonovou. "Elitářství Baracka Obamy mu umožňuje se domnívat, že americké tradice, které přispívají k identitě a velikosti této země, jsou ve skutečnosti jen frustracemi a zatrpklostí," řekl McCainův mluvčí.

V souboji o demokratickou nominaci zatím podle agentury AP vede Obama s 1639 delegáty, zatímco Clintonová jich má 1503. K zisku nominace je potřeba aspoň 2024 delegátů. Ani jeden z nich této hranice nedosáhne bez hlasů takzvaných superdelegátů, tedy skoro 800 stranických prominentů, guvernérů a poslanců Kongresu, kteří nejsou vázáni rozhodnutím voličů a mohou se rozhodovat podle svého uvážení.

Ilustrační foto: ČTK, AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ