Obama slíbil, že USA nikdy nepovedou válku proti islámu

Zahraničí
11. 9. 2010 19:20
Prezident Obama při projevu k 11. září.
Prezident Obama při projevu k 11. září.

Americký prezident Barack Obama dnes při příležitosti devátého výročí teroristických útoků na Spojené státy apeloval na Američany, aby udržovali při životě americké hodnoty a ideály, mezi něž patří náboženská tolerance. Na slavnosti v Pentagonu, jenž se 11. září 2001 stal jedním z cílů islámských teroristů, Obama podle agentury AFP prohlásil, že Spojené státy "nikdy nepovedou válku proti islámu".

Výročí útoků si Obama připomněl ve washingtonském sídle ministerstva obrany, kde před devíti lety náraz uneseného linkového letounu zabil 184 nevinných lidí. Obama řekl, že nejlepším způsobem, jak uctít oběti útoku, je orientovat se na hodnoty, které definují Ameriku. Teroristé podle něj 11. září útočili na americké ideály a nejlepší zbraní, kterou Amerika ve válce proti terorismu má, je tyto ctnosti hájit a žít podle nich.Fotografie Francis Ann Cilente, která zahynula při útocích 11. září.

Podle Obamy mezi ně patří i právo na náboženskou svobodu. Znovu zdůraznil, že USA se nenacházejí ve válce s islámem. "Nebylo to náboženství, které nás napadlo, byla to al-Kajda," prohlásil prezident.

"Mohou se pokusit zneužít našich svobod, ale my neobětujeme svobody, jichž si vážíme, ani se neschováme za zdi podezírání a nedůvěry. Mohou si přát nás rozdělit, ale my se nepřidáme k jejich nenávisti a předsudkům," prohlásil Obama. "Jako Američané nevedeme, a nikdy nepovedeme, válku s islámem," dodal podle agentury AP.

Letošní vzpomínkové akce zastínily hrozby floridského pastora Terryho Jonese, že dnes demonstrativně spálí korán, svatou knihu islámu. Jones nakonec svůj plán odvolal. Smířil se prý i s tím, že v blízkosti místa zničeného teroristickými útoky v New Yorku má být postavena mešita.

Žena, která při útocích ztratila syna. Právě u hlavního symbolu teroristických útoků, u někdejšího Světového obchodního centra v New Yorku, se dnes shromáždili příbuzní a přátelé zdejších 2752 obětí a pokládali květiny. Předčítána byla jména všech obětí v abecedním pořádku.

Nadine DeGrangeová, která při útoku na "dvojčata" přišla o strýce, zdůraznila, že takzvané ground zero je posvátné místo. "Chodím sem každý rok, protože jiné pohřebiště neznám. A modlím se k bohu, aby zůstalo posvátným," citovala ženu AP.

Krátce promluvil i newyorský starosta Michael Bloomberg. "Žádná jiná
veřejná tragédie nezasáhla naše město tak hluboko. Žádné jiné místo není
tak naplněno naším soucitem, naší láskou a naší solidaritou," prohlásil.

Téměř 3000 obětí 11. září dnes na třech místech pozůstalí nejdřív uctili
minutami ticha. Rodinní příslušníci obětí v New Yorku i v Pensylvánii
přinášeli květiny, fotografie milovaných i americké vlajky.


Američané vzpomínali na oběti z 11. září.

K památníku u místa ztroskotání čtvrtého letadla v Pensylvánii společně zamířily Michelle Obamová i bývalá první dáma USA Laura Bushová. Shromáždily se tam stovky lidí. Mnozí z nich přinesli americké vlajky nebo na sobě měli trička připomínající oběť 40 pasažérů a členů posádky letu 93 na lince z Newarku do San Franciska. Únosce tehdy přemohli samotní cestující, letoun však ztroskotal asi 100 kilometrů jihozápadně od Pittsburghu.

"Ať paměť na ty, kteří tady položili život, zůstává inspirací pro vás a inspirací pro všechny Američany," prohlásila Michelle Obamová.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ