Obama v Šanghaji podpořil politiku <span>jednotné Číny</span>

Zahraničí
16. 11. 2009 08:16
Prezident Obama diskutuje s čínskými studenty.
Prezident Obama diskutuje s čínskými studenty.

Prezident Obama diskutuje s čínskými studenty.Největší hrozbou pro Spojené státy jsou stále teroristické organizace jako al-Kajda, řekl v debatě se studenty v čínské Šanghaji americký prezident Barack Obama, který tak zahájil program své první oficiální návštěvy Číny.

Dobré americko-čínské vztahy podle něj otevírají dveře k vyřešení globálních ekonomických a bezpečnostních problémů. Prezident zároveň vyjádřil podporu politice jednotné Číny.

ČTĚTE TAKÉ: V Číně zatkli před Obamovým příjezdem čtyři disidenty
                        Kdo je nejmocnější? Podle Forbesu Obama s Chu Ťin-tchaem

"Největším ohrožením pro USA zůstávají organizace jako al-Kajda. Přesunula se nyní přes afghánské hranice do Pákistánu, ale udržuje kontakty s dalšími organizacemi v této oblasti," řekl americký prezident. "Stabilizace Afghánistánu má pro nás velký význam a snaha porazit extremisty není pouhé vojenské cvičení," upozornil.

Ocenil také zklidnění napětí mezi mezi Čínou a Tchaj-wanem a přihlásil se k podpoře politiky jedné Číny, jak ji prosazuje Peking.

Obamu viděli jen pečlivě vybraní studenti, hlavně členové strany."Spojené státy daly v minulosti jasně najevo svou podporu politice jednotné Číny... Na tomto přístupu nehodláme nic měnit," řekl Obama, i když se vyhnul odpovědi na otázku ohledně prodeje amerických zbraní Tchaj-wanu. Kvůli nevoli Pekingu nedávno odložil setkání s dalajlamou, který bojuje proti čínské centralistické politice v Tibetu.

K ekonomickým vztahům řekl, že USA nehodlají nijak brzdit hospodářský růst Číny. Obchod mezi oběma zeměmi ale podle něj musí být vyváženější než dosud. Právě obchodní americko-čínské vztahy a také názor na Tibet budou zřejmě nejkontroverznější témata čtyřdenní Obamovy návštěvy.

Lidská práva i byznys

"Vítáme fakt, že se Čína stává silným a úspěšným členem světového společenství. Nehodláme žádnému národu vnucovat vládní systém, ale také se nedomníváme, že principy, jimiž se řídíme my, se hodí jen pro nás," řekl Obama.

V Pekingu ho očekává prezident Chu Ťin-tchao, při jednání mají přijít na řadu i citlivá témata, jako jsou čínské vztahy se Severní Koreou a Íránem. Obama se nechce vyhnout ani otázce lidských práv, obchodních vztahů a kurzu čínského jüanu, který je podle amerických odborníků značně podhodnocen.

Obama už dnes připomněl, že v roce 1979, kdy Washington a Čína navázaly vztahy, činil objem vzájemného obchodu několik miliard dolarů, zatímco dnes je to 400 miliard.

Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ