Obama: Z Iráku se stáhneme do roku 2011
27.02.2009 18:26
Američané odejdou z Iráku do osmnácti měsíců. V zemi pak ještě zůstanou jednotky, které budou pomáhat irácké vládě ve spravování země. I ty se však stáhnou do dvou let. "Je mým cílem stáhnout všechny americké síly z Iráku do roku 2011," prohlásil americký prezident Barack Obama na základně Camp Lejeune v Severní Karolíně.
"Dnes vám mohu říci, že USA budou sledovat novou strategii. Budeme předávat zodpovědnost Iráčanům po malých krůčcích, které zvládnou. Pomůžeme Iráku vytvořit solidní vládu, která nebude poskytovat útočiště teroristům. K 31. srpnu 2010 bude naše mise v Iráku skončena," prohlásil Barack Obama.
Američtí vojáci však zůstanou v Iráku ještě minimálně dva roky. Nebudou plnit bojové úkoly, ale budou asistovat tamní vládě při výcviku jednotek a spravování válkou rozvrácené země. "Je mým cílem stáhnout všechny americké síly z Iráku do roku 2011. Naše jednotky přijedou domů se ctí, jakou si zaslouží," slíbil Obama.
ČTĚTE TAKÉ: Obama posílá do afghánské války dalších 17 tisíc vojáků
Obama naznačil, že bude více naléhat na Irák a iráckou vládu, aby přejímali zodpovědnost za svou zemi. "Dlouhodobé řešení musí být politického charakteru a musí to rozhodnout Iráčané. Chceme se více soustředit na Afghánistán a Pákistán, nemůžeme chránit irácké ulice, dokud nebudou dokonale bezpečné," prohlásil Obama před vojáky na základně.
Republikánský kongresman a člen sněmovního branného výboru John McHugh nicméně prohlásil, že Obama mu slíbil, že strategii ještě zváží podle vývoje v Iráku. McHugh se obává růstu násilností, zejména v souvislosti s prosincovými volbami. "Naši velitelé potřebují flexibilitu, aby mohli čelit těmto výzvám, a prezident Obama mě ujistil, že existuje 'Plán B'," řekl McHugh.
Někteří představitelé demokratů ale dali najevo zklamání nad tím, kolik vojáků chce Obama v Iráku ponechat. "Dlouho jsem žádal výrazné omezení (kontingentu) v Iráku a potěšilo mě, co řekli ministr obrany a prezident," řekl vůdce skupiny Demokratické strany v Senátu Harry Reid.
ČTĚTE TAKÉ: Stíhačky odháněly před návštěvou Obamy ruský bombardér
Praha středem světa. Obama přijede na summit EU
"Ale když mluví o padesáti tisících, je to trochu větší číslo, než jsem očekával," dodal.
Spojené státy mají nyní v Iráku asi 142 tisíc vojáků a každý měsíc přítomnosti v zemi je vyjde na jedenáct až dvanáct miliard dolarů (až 274 miliard korun). Kontingent, který zůstane po srpnu 2010, bude převážně cvičit irácké bezpečnostní síly a chránit Američany v zemi, zapojí se ale také do menších protiteroristických akcí pod velením irácké armády.
Podle smlouvy, kterou loni s Bagdádem uzavřela vláda Obamova předchůdce George Bushe, by měly všechny americké jednotky opustit Irák do konce roku 2011.
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.