Obamova sázka na strach se mu může vymstít
12.02.2009 15:30
Prezident Barack Obama si možná myslí, že slova jako katastrofa, krize nebo pohroma pomáhají prodat jeho plán na záchranu ekonomiky. Americká historie ale ukazuje, že se tato taktika může vymstít, píše agentura Reuters.
Obama vedl svou volební kampaň s příslibem naděje a vystupoval proti "politice strachu", jak nazýval postup svého předchůdce George Bushe. Může pro něj tak být velkým politickým rizikem převzít stejnou taktiku.
Při tlaku na Kongres a na veřejnost, aby podpořily nákladná hospodářská opatření, Obama používal dobře známou politickou rétoriku strachu a vykresloval hrozivé scénáře, jimiž chtěl přesvědčit skeptiky o nutnosti rychlé akce. Takový postup může, ale také nemusí fungovat.
"Rétorika, která ohlašuje konec světa, není dobrá pro důvěru při obchodování," varoval Chris Edwards, ředitel daňových studií na konzervativním Cato Institute.
Kritici obviňovali Bushe a jeho viceprezidenta Richarda Cheneyho, že strašili veřejnost s cílem protlačit programy, které pošlapaly občanské svobody ve jménu národní bezpečnosti. Bushova administrativa využila strach z dalšího teroristického útoku, jako byl ten z 11. září 2001, k ospravedlnění války proti Talibanu v Afghánistánu a války v Iráku a k vytvoření věznice na základně Guantánamo, kde byly bez soudu drženy stovky podezřelých z terorismu.
Obama nastoupil do funkce 20. ledna za jiné krize. Hospodářské oslabení potopilo letité finanční společnosti, za měsíc zničilo tisíce pracovních míst a přimělo banky omezit půjčky, které jsou hlavním motorem hospodářského růstu. Aby ekonomiku dostal z krize, představil Obama balíček stimulačních opatření a vytvořil nový plán na záchranu bankovního sektoru.
"Pokud toho budeme dělat málo nebo neuděláme nic, vyústí to v ještě větší deficity, v ještě větší úbytek pracovních míst, v ještě větší propad příjmů a v ještě větší ztrátu důvěry," prohlásil Obama tento týden. "Takové deficity by mohly změnit krizi v katastrofu," dodal.
Minulý týden prezident napsal do listu The Washington Post: "Náš národ klesne hlouběji do krize, kterou bychom v určitém okamžiku už nemuseli být schopni zvrátit."
Používání jazyka k probuzení strachu u veřejnosti může lidi přimět, aby Obamu podporovali.
Také je to ale může dotlačit k opaku. "Je to dvousečné. Je to způsob, jak vyvinout tlak na Kongres, ale pokud se lidé začnou doopravdy bát, přestanou utrácet. A to prodlouží recesi," řekl Darrel West z liberálního Brookingsova institutu.
Obama v televizi ABC přiznal, že si je balancování vědom. "Neustále se snažím nevyvolávat poplašné zprávy, ale zároveň informovat Američany o okolnostech, jimž čelíme," řekl.
V minulosti vyvolávali strach i jiní prezidenti a některým se to nevyplatilo. James Carter nazval v roce 1979 energetickou krizi, která způsobila dlouhé fronty u benzinových pump a vyvolala velkou inflaci, za krizi důvěry. "Energetická krize je skutečná. Je celosvětová. Je to jasné nebezpečí pro náš národ. To jsou fakta a my jim jednoduše musíme čelit," prohlásil tehdy. V dalších volbách se mu nepodařilo obhájit mandát.
Naproti tomu Franklin Roosevelt, který nastoupil do úřadu během hospodářské krize ve 30. letech, se pokusil vzbudit naděje Američanů svou inaugurační řečí. "Jediná věc, které se musíme bát, je náš strach," řekl tehdy. Prezidentské volby vyhrál celkem čtyřikrát.
Špatné zprávy o ekonomice vzbudily ve Spojených státech velké obavy.
I přes Obamovu velkou popularitu ale ne každý věří, že nový prezident našel správnou odpověď. Akciové trhy v úterý neuspokojil finanční plán ministra financí Timothyho Geithnera a znovu prudce poklesly i přes jeho varování, že "nebezpečnou dynamiku" je třeba zastavit.
"Naši vůdci posilují strach namísto víry, že se z toho nakonec dokážeme dostat, ať už jsou výzvy jakékoli. A tento strach může někdy věci zhoršit," řekl demokratický senátor Jeff Sessions.
Používání strachu je hra o vysoké sázky. Ačkoli je veřejnost velmi znepokojena stavem hospodářství, jen asi 20 procent lidí je přesvědčeno, že stimulační opatření zaberou, uvedla Karlyn Bowmanová z konzervativního American Enterprise Institute. "Právě teď jsou lidé velmi vyděšení, zároveň si ale nejsou příliš jisti, že to vláda dokáže zvládnout," prohlásila.
Foto: AP, Reuters
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.