Spadla klec
Obávaný narkobaron Prcek bude "pohřben zaživa"
04.03.2019 16:15 Původní zpráva
Zavřený v cele o rozměrech dva krát čtyři metry s nárokem na denní hodinovou procházku po dvoře. Tak nejspíše stráví zbytek života narkobaron Joaquín Guzmán. El Chapo neboli Prcek nedávno odsouzený newyorským soudem dostane pravděpodobně doživotní trest, který si odpyká v jedné z nejpřísněji střežených věznic světa - ADX Florence v americkém Coloradu.
Říká se mu "Alcatraz ve Skalistých horách". Za čtvrt století existence se z tohoto vězení nikomu nepodařilo uprchnout. Celý objekt je obehnán vysokým plotem s žiletkovým ostnatým drátem, v palebných věžích jsou připraveni ostřelovači. V okolí hlídkují ozbrojené patroly se psy.
Po vzoru slavné kalifornské pevnosti na ostrově v Sanfranciském zálivu, která fungovala do roku 1963, si také coloradská ADX Florence ležící ve vnitrozemí zakládá na velmi přísné izolaci vězňů od okolního světa. Ti tráví drtivou většinu času v malých betonových celách s napevno přimontovanou postelí, stolem, televizí, sprchou, záchodem a malým okenním průzorem o šířce deseti centimetrů.
Horší než Guantánamo
Lidský kontakt je tam omezen na minimum, odsouzenci přijdou do styku pouze s ostrahou a vězeňským personálem. Jedí o samotě a na hodinu se smějí projít po vězeňském dvoře tvořeném kójemi, z nichž je vidět nebe - ani tam se však s ostatními vězni nepotkají.
Předpokládá se, že Prcek by byl umístěn ve speciální bezpečnostní jednotce bloku H, na nějž se vztahují nejpřísnější pravidla pro komunikaci s vnějším světem. Vězně tam mohou navštěvovat jen jejich nejbližší rodinní příslušníci a advokáti, s nimiž smějí komunikovat pouze přes skleněnou přepážku pomocí interního telefonu. Zatímco rozhovory a korespondence s právníky jsou považovány za soukromé, veškeré osobní konverzace odsouzenců jsou monitorovány.
Podle humanitární organizace Amnesty International spáchalo v této pevnosti od roku 1994 sebevraždu nejméně šest vězňů - většinou se oběsili na prostěradle. Laura Rovnerová, profesorka právnické fakulty Denverské univerzity, jež zastupovala některé odsouzence umístěné v ADX Florence, tvrdí, že podmínky jsou tam horší než ve vězení na kubánském Guantánamu, kde Američané zadržují podezřelé z terorismu.
"Pro mnoho osob, které si v tomto vězení odpykávají doživotní trest odnětí svobody, je to něco na způsob pohřbení zaživa. Jednoduše je tam připraví o všechno. Upřímně řečeno, jejich existence se tam scvrkne do čtyř holých stěn jejich malé cely," uvedla.
Nulová šance na útěk
Ve věznici ADX Florence, jež má celkovou kapacitu 490 cel, jsou umístěni nejnebezpečnější zločinci světa. Mezi nimi například Ted Kaczynski, známý jako Unabomber, který mezi lety 1978 a 1995 terorizoval USA rozesíláním balíčků s podomácku vyrobenými náložemi. Ty zabily tři lidi. Jiný tamější vězeň, Zacarias Moussaoui, dostal doživotí za podíl na útocích z 11. září 2001 v New Yorku, jež si vyžádaly na tři tisíce obětí. Zavřen je tam i Francisco Javier Arellano Félix, někdejší šéf mexického drogového kartelu z Tijuany, odsouzený v roce 2007 na doživotí. Za spolupráci s úřady mu byl trest zkrácen na 23,5 roku.
Joaquín Guzmán byl dopaden v lednu 2016. O rok později byl vydán do USA, kde ho nedávno americký federální soud v New Yorku shledal vinným v deseti bodech obžaloby, mimo jiné z členství ve zločinecké organizaci, výroby a pašování drog, používání střelných zbraní a praní špinavých peněz. Šéf drogového kartelu Sinaloa nechal podle odhadů zavraždit na tři tisíce osob, některé usmrtil osobně. Před newyorským tribunálem proti němu vypovídalo přes padesát svědků. Jeden z nich uvedl, že Prcek zastřelil jakéhosi muže údajně jen kvůli tomu, že mu odmítl podat ruku. Tuto vraždu se však nepodařilo prokázat. Verdikt soudní poroty padl po tříměsíčním procesu, během nějž obžalovaný odmítl vypovídat. Výši trestu soud oznámí 25. června a očekává se, že Joaquín Guzmán dostane doživotní trest bez možnosti propuštění.
Americké úřady hodlají Prcka umístit do jedné z nejstřeženějších věznic světa také proto, že se mu dříve již dvakrát podařilo uprchnout z káznic s maximální ostrahou v Mexiku. S pomocí podplacených dozorců zmizel v roce 2001 z Puente Grande v Jaliscu, ukrytý v dodávce se špinavým prádlem. O čtrnáct let později se stal prvním vězněm, který dokázal uniknout z vězení El Altiplano v Almoloye. Tehdy utekl tunelem, který mu pomohli vykopat jeho kumpáni. Pokud dostane doživotí, je možné, že se pokusí uprchnout i z coloradské pevnosti. Odborníci se však shodují, že tentokrát jsou jeho šance téměř nulové.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.