OBRAZEM: USA truchlí <span>po útoku ve Fort Hoodu</span>

Zahraničí
7. 11. 2009 11:07
Podle prezidenta Obamy truchlí celý národ.
Podle prezidenta Obamy truchlí celý národ.

Stovky lidí zapalovaly u základny svíčky.Spojené státy truchlí po čtvrtečním útoku na vojenské základně Fort Hood, kde jeden z důstojníků zastřelil 13 lidí. Prezident Barack Obama nařídil svěsit vlajky na Bílém domě a na veřejných budovách na půl žerdi. Stovky lidí zapalovaly u základny svíčky. Informoval o tom server BBC a další média.

Obama kvůli útoku odložil svou cestu do Asie, kterou měl zahájit ve středu. Chce se totiž zúčastnit zádušní mše za oběti střelby. Termín bohoslužby ale zatím nebyl stanoven.

ČTĚTE TAKÉ: Je masakr na základně USA teroristický čin muslima?

Útok se odehrál ve čtvrtek odpoledne tamního času. Devětatřicetiletý major Nidal Malik Hasan, který se narodil v USA palestinským přistěhovalcům a byl muslim, zastřelil na základně 13 lidí a dalších 30 zranil. Brzy měl odjet do Afghánistánu. Misi ale kritizoval, odcestovat nechtěl a chystal se opustit armádu. Nyní leží ve vážném stavu ve vojenské nemocnici v San Antoniu, kde ho hlídají stráže. Dostal čtyři zásahy. Zneškodnila ho policistka.

Podle prezidenta Obamy truchlí celý národ.

Zástupce velitele základny John Rossi uvedl, že při útoku padlo přes sto výstřelů. Potvrdil dřívější zprávy, že Hasanovy dvě zbraně nebyly služební, ale soukromé.

Americký prezident případ označil za národní tragédii. Podle něj truchlí "celý národ". Obama ocenil ty, kteří při útoku zasahovali. Poukazoval i na to, že v armádě hrdinně a s pocitem vlastenectví slouží lidé různého původu a vyznání. "Jsou to Američané každé rasy, víry a postavení. Jsou to křesťané a muslimové, židé a hinduisté i bezvěrci. Jsou to potomci přistěhovalců i samotní přistěhovalci. Odrážejí rozmanitost, která dělá Ameriku Amerikou," uvedl.

Obama nařídil svěsit vlajky na Bílém domě.

Podle jednoho z vojáků ze základny by případ mohl zvýšit tlak na příslušníky, kteří vyznávají islám. "Vrhá to (tragédie) na ně špatné světlo a povede lidi k tomu, aby jim nedůvěřovali. Každý je bude sledovat a myslet si: Hm, ty se pravděpodobně chystáš udělat něco podobného. A to je smutná skutečnost, která nastane," citovala tohoto vojáka britská zpravodajská stanice BBC.

Případem se zabývají i další zahraniční média. Rakouský list Der Standard dnes napsal, že krvavý čin na americké základně získal najednou i "enormně politickou dimenzi, s níž si nikdo nedokáže poradit". Deník totiž poukázal na to, že střílející major patřil k nejlépe integrovaným lidem s cizími kořeny a muslimskou vírou.

Při útoku údajně padlo sto výstřelů.

Major Hasan působil v armádě jako psychiatr. Na základnu Fort Hood byl převelen letos v červenci. Věnoval se vojákům, kteří se vraceli z války nebo do ní odcházeli. Nasazení v Afghánistánu bylo pro něj podle jeho bratrance "nejhorší noční můrou". Uvažoval o tom, že armádě uhradí své lékařské vzdělání, aby ji mohl opustit. Najal si prý kvůli tomu i právníka. Navíc údajně čelil výpadům kvůli svému původu a své víře.

Podle listu The New York Times vyšetřuje FBI na internetu příspěvky od osoby jménem Nidal Hasan, která mohla stát za sebevražednými atentáty. Není ale jasné, jestli je tu nějaká spojitost s majorem.

John McHugh a jeho žena zapalují svíčku.

ČTĚTE TAKÉ: Střelec ze základny se cítil šikanován, nechtěl do Iráku

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ