Odvolací soud ve Spojených státech v pátek otevřel cestu k popravě jediné ženy, která ve federální věznici čeká na vykonání nejvyššího trestu. Došel k závěru, že soud nižší instance minulý týden pochybil, když zakázal popravit 12. ledna Lisu Montgomeryovou. Ta byla k hrdelnímu trestu odsouzena za vraždu těhotné ženy a následný únos jejího dítěte.
Montgomeryová měla smrtící injekci ve federálním vězení v Terre Haute ve státě Indiana dostat 8. prosince, ale soudce popravu odložil, když se právníci odsouzené nakazili koronavirem a požádali o prodloužení času na podání žádosti o milost. Federální ministerstvo spravedlnosti jako nový termín popravy stanovilo 12. leden, což napadli právníci Montgomeryové. Soudce jim minulý týden dal zapravdu a pozastavil platnost nařízení ředitele federální vězeňské správy, kterým stanovil den popravy.
Podle tříčlenného panelu odvolacího soudu ale ředitel správy věznic stanovit termín vykonání nejvyššího trestu směl. Obhájkyně Montgomeryové Meaghan VerGowová podle internetového vydání britského listu The Guardian řekla, že se svými kolegy požádá odvolací soud, aby případ znovu přezkoumal a Montgomeryová 12. ledna popravena nebyla.
Lisa Montgomeryová v prosinci 2004 zaútočila na ženu, která byla v osmém měsíci těhotenství. Uškrtila ji a z břicha jí vyřízla dítě. To pak vydávala za vlastní. Odsouzena k trestu smrti byla v roce 2007. Její obhájci však poukazují na to, že tato žena má v důsledku bití v dětství poškozený mozek a není psychicky zdravá.
Federální poprava ženy se ve Spojených státech naposledy konala v roce 1953. Administrativa Donalda Trumpa tyto popravy po 17leté přestávce obnovila v červenci loňského roku, když k tomu dostala souhlas od amerického nejvyššího soudu.
BBC připomíná, že pokud budou usmrceni i zbývající odsouzenci, stane se Trump prezidentem, na jehož úřadování připadne nejvíce federálních poprav za více než 100 let. Montgomeryová má být popravena jen několik dnů před tím, než se prezidentského úřadu ujme Joe Biden. Ten v minulosti patřil mezi stoupence nejvyššího trestu, nyní ale dal najevo, že po nástupu do Bílého domu bude usilovat o ukončení federálních poprav.
V americkém justičním systému o trestných činech rozhodují federální soudy nebo soudy jednotlivých států. Některé případy, jako falšování měny nebo poštovní loupeže, směřují rovnou k federálním soudům, protože v nich jsou Spojené státy účastníkem. To se týká i případů porušení americké ústavy.
Americký nejvyšší soud v roce 1972 popravy na federální i státní úrovni zastavil. V roce 1976 ale znovu státům popravovat odsouzence povolil a od roku 1988 směly hrdelní trest vykonávat i federální věznice.