Sarah Palinová kritizuje novou nukleární strategii prezidenta Obamy. Podle ní se chová jako malé dítě, které chce po ostatních na hřišti, aby mu jednu vrazili.
"Je to neuvěřitelné," řekla Palinová v diskuzním pořadu konzervativní stanice Fox News. Ta ji také zaměstnává jako komentátorku. "Žádná vláda v americké historii nikdy, myslím, nezvažovala ten krok, který podporuje Obama," komentovala Palinová omezení použití jaderných zbraní.
Obama slíbil, že je nepoužije proti zemím, které podepsaly a dodržují Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. "Je to jako kdyby byl na hřišti plném agresivních dětí a řekl jim: 'Klidně mi jednu vražte, nevrátím vám to. Dělejte si se mnou, co chcete'," rozčilovala se neúspěšná kandidátka na viceprezidentu.
ČTĚTE TAKÉ: USA stavějí další překážky použití jaderných zbraní
Medveděv a Obama podepsali historickou smlouvu
Národní bezpečnost podle ní musí být první prioritou federální vlády. Palinová sdělila, že až se lidé o Obamově plánu dozvědí, "povstanou a řeknou 'už dost'".
Bývalá aljašská guvernérka Palinová se objevila ve zvláštním pořadu svého kolegy Seana Hannnityho. Ten svoji pravidelnou show přivedl do Minneapolis na předvolební mítink kongresmany Michele Bachmannové, kterou Palinová podpořila.
Rozhovor proto často přerušovaly souhlasné výkřiky z davu. V jednu chvíli se Palinová otočila k divákům a zeptala se, zda chtějí, aby Spojené státy měly, co se týče národní obrany, k dispozici všechny možnosti. Dav reagoval nadšeným souhlasem.
Barack Obama zveřejnil svou novou jadernou strategii dva dny před podpisem smlouvy o omezení jaderného arzenálu s ruským prezidentem Medveděvem. Tu musí ještě ratifikovat ruská Duma a americký Senát. Jadernému odzbrojení se má věnovat i summit ve Washingtonu, který začne příští týden. Zúčastní se ho představitelé 47 zemí světa.
Foto: ČTK, ČTK/AP