Riziko útoku balistickými raketami v nadcházejícím desetiletí pravděpodobně dále vzroste. Vyplývá to z revize protiraketové obrany, již zveřejnilo americké ministerstvo obrany. Nejvíce přitom podle ní hrozí útok regionálního rozsahu. USA se proto chtějí zaměřit zejména na posilování protiraketové obrany v rizikových částech světa.
V Evropě se přitom na jejím budování podle zprávy nadále aktivně podílejí Česko a Polsko. "Kromě těchto konzultací, které se týkají celého NATO, Česká republika a Polsko, v obou případech blízcí spojenci, nadále hrají důležitou roli v našem úsilí o kolektivní obranu. Spojené státy oceňují vedoucí postavení těchto zemí v protiraketové obraně v NATO a vítá jejich zapojení do nové architektury," stojí ve zprávě.
ČTĚTE TAKÉ: Biden oceňuje "český akcent" v nové obraně
Dohadování o radaru: krach 2008-2009
McCain a další republikáni: Zrušení štítu je vážný omyl
Hrozba útoku balistickými raketami podle ní roste kvantitativně i kvalitativně. Největší riziko v tomto ohledu představují Severní Korea a Írán. Podle zprávy tyto země zatím na rozdíl od Ruska a Číny, kde je ale riziko útoku velmi malé, nemají k dispozici mezikontinentální rakety schopné zasáhnout Spojené státy. Představují ale značnou regionální hrozbu. Zpráva v této souvislosti zmiňuje také Sýrii, která má rakety krátkého doletu s chemickými hlavicemi.
USA proto chtějí se svými partnery a spojenci nadále spolupracovat na posilování protiraketové obrany s tím, že v každém regionu chtějí postupovat individuálně. Systém obrany by proto neměl být uniformní. Vzhledem k povaze hrozby také Spojené státy kladou důraz na to, aby systém byl pružný a mobilní.
Američtí činitelé v neděli uvedli, že v rámci posilování obrany rozmístily USA pozemní raketové systémy Patriot v Kuvajtu, Kataru, Spojených arabských emirátech a v Bahrajnu, a také lodě vojenského námořnictva s raketovými obrannými systémy na dostřel ve Středomoří a okolí.
Celé NATO pod deštníkem
Odpovídá tomu i první fáze rozmisťování nové obranné architektury v Evropě, jež by měla skončit v roce 2011 a jež klade důraz na protiraketové systémy umístěné na lodích. V této fázi by také měl být vybudován předsunutý radar.
Celkem USA v Evropě počítají se čtyřmi fázemi budování nové protiraketové obrany. Do roku 2015 tu chtějí rozmístit modernizované antirakety SM-3. Kromě lodí by měly být i na pozemní základně v jižní Evropě. Ve třetí fázi by pak do roku 2018 nová verze těchto raket měla být rozmístěna i v severní Evropě. Po jejím dokončení by mělo být celé NATO chráněno před raketami středního doletu. Do roku 2020 by pak systém měl být doplněn o obranné prvky proti hrozbě mezikontinentálních raket vystřelených z Blízkého východu na Spojené státy.
Ochrana spojenců v Asii
Zpráva znovu opakuje předchozí stanovisko USA, že systém není namířen proti Rusku ani proti Číně. Rusku i Číně, která nedávno úspěšně vyzkoušela svůj systém protiraketové obrany, proto Spojené státy nadále chtějí své aktivity vysvětlovat. Zatímco Rusko do něj chce zapojit, s Čínou jsou připraveny jednat.
Stále silnější asijská velmoc by ale podle zprávy měla chápat, že USA jsou připraveny chránit své spojence ve východní Asii proti hrozbám útoku balistickými raketami. Jako znepokojivou v této souvislosti zpráva zmiňuje stále větší převahu Číny v této výzbroji nad Tchaj-wanem, na jehož území si Peking činí nárok.
Protiraketová obrana je podle Spojených států důležitá pro uchování strategické rovnováhy, zároveň hraje důležitou roli při odstrašování zemí, jako je Írán a Severní Korea, které odmítají spolupracovat s mezinárodním společenstvím.
Foto: ČTK/AP, Lucie Pařízková