Po 121 letech od zrušení je <span>otroctví v Brazílii</span> realita

Zahraničí
28. 10. 2009 20:00
Otroci pracují hlavně na plantážích.
Otroci pracují hlavně na plantážích.

Otroci pracují hlavně na plantážích.Brazílie oficiálně zrušila otroctví v roce 1888. Ale 121 let evidentně nestačilo, aby se největší latinskoamerická země vypořádala s tímto druhem vykořisťování i v praxi. Snad jediný rozdíl mezi otroky minulých staletí a současnosti je ten, že dnes otroci nejsou jen černoši, píše španělský deník El Mundo.

Brazilské úřady od ledna do září vysvobodily 2216 otroků. Podle ministerstva práce toto číslo znamená, že v průměru bylo letos zbaveno otrockého "jha" denně v průměru devět lidí. Podobné počty ale byly zaznamenány i v letech předchozích.

V Brazílii otroci pracují především na sójových a třtinových plantážích či v dobytkářství v nejodlehlejších končinách země. Například v amazonském státě Tocantins bylo letos osvobozeno 333 mužů, ale i v jednom z nejrozvinutějších států Brazílie Riu de Janeiro jich bylo 361.

Práce za mizivou mzdu v ponižujícíh podmínkách.Zatím poslední skupina otroků byla vysvobozena v minulých dnech. Vládní inspektoři objevili asi 90 mužů, kteří pracovali na kácení stromů určených pro výstavbu vodní elektrárny ve městě Sapezal v amazonském státě Mato Grosso.

Otrocké pracovníky obvykle najímají velcí majitelé pozemků nebo podnikatelé v nejchudších oblastech země, kde je nejvyšší nezaměstnanost. Chudí lidé se obvykle nechají oklamat sliby relativně dobré mzdy v jiném brazilském státě.

Jakmile však dorazí na místo, uvědomí si, že je čekají ponižující podmínky: budou žít ve stanu z plastu, nebudou mít koupelnu, pracovní den bude vyčerpávající a nebudou mít formální pracovní smlouvu.

Kromě toho budou nuceni kupovat potraviny, cigarety a věci osobní potřeby v obchodě na statku. A nebudou mít možnost volby, jelikož místo je desítky či stovky kilometrů vzdáleno od nejbližšího města.

A hůř. Celá vydělaná mzda bude automaticky určena na účty v obchodě. Jelikož dluh tam roste jako valící se sněhová koule a nikdy ho není možné umořit, nemají jinou možnost než zůstat na statku a pracovat víc a víc, aby zaplatili, co dluží.

Ještě 'oficiální' otroci na brazilských plantážích.Pracovníci se neodváží utéci z různých důvodů. Prvním je, že jejich veškeré dokumenty zabavil zaměstnavatel. Za druhé východy ze statku hlídají ozbrojení strážci. Dále jsou daleko od domova a nemají dost peněz na zpáteční cestu. A v neposlední řadě skutečně věří, že jejich dluh je zákonný a musí být splacen.

V polovině 90. let brazilská vláda vytvořila skupiny inspektorů, kteří vyšetřují stížnosti na vykořisťování otrocké pracovní síly. Od té doby bylo osvobozeno 10 731 faktických otroků a uděleny pokuty vlastníkům půdy v celkové hodnotě devět milionů realů (91 milionů Kč).

Ovšem vzhledem k nebezpečí inspektoři ministerstva práce vykonávají tuto činnost už pouze ve společnosti ozbrojených federálních policistů. V roce 2004 byli tři funkcionáři i s řidičem zavražděni během vyšetřování na fazolové plantáži ve státě Minas Gerais.

Potomci brazilských otroků v Văo de Almas.Když v roce 2003 převzal prezidentský úřad Luiz Inácio Lula da Silva, prohlásil, že boj proti otrocké práci bude jednou z priorit jeho vlády. Nedávno vláda sestavila "černou listinu", seznam jmen všech zemědělských podnikatelů, kteří byli za tento zločin odsouzeni.

Navzdory Lulově snaze i žádostem brazilské společnosti se vládě nepodařilo přijmout zákon, který by schválil vyvlastnění pozemků, na nichž byli nalezeni otroci a jež by spadly pod pozemkovou reformu.

Zákonodárci, kteří chrání zájmy majitelů půdy v Kongresu, dokážou bránit jeho přijetí už asi deset let. A někteří z těchto poslanců byli dokonce obviněni z využívání otrocké práce na svých pozemcích.

Foto: Profiemdia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ