Kdysi lidé hleděli dychtivě k noční obloze, zda na ní spatří první ruský Sputnik. Od těch časů mohl člověk spatřit prostým okem či dalekohledem hodně lidských výtvorů pohybujících se na oběžné dráze kolem Země. Čerstvě létá vysoko nad našimi hlavami taška s vercajkem, již lze zahlédnout už polním dalekohledem či silnějším divadelním kukátkem.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) cítí spíše zlost, pro amatérské astronomy a ty, kteří se rádi podívají na oblohu, je to naopak zábava. Tašku s nářadím, kterou při svém výstupu do volného kosmického prostoru ztratila minulý týden americká astronautka Heidemarie Stefanyshyn-Piperová, je možné spatřit na nočním nebi pomocí polního dalekohledu.
Jednotlivé kusy nářadí, těsnění a jiné drobné nebo větší předměty už ztratila při práci mimo kosmickou loď dlouhá řada astronautů (či kosmonautů). Ztráta celé tašky s nářadím, jak se to podařilo americké hvězdoplavkyni při opravě slunečního panelu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) je ale premiérou.
Už je to tak, tvrdí škarohlídi, že nešikovná astronautka vstoupí do historie pod jménem Heidemarie „Toolbag" Stefanyshyn-Piperová (Toolbag je anglicky taška s nářadím).
Úsměvná je však tato příhoda jen velmi podmíněně.
Z důvodu vysoké rychlosti na zemské orbitě můžou už i malé předměty způsobit při střetu s vesmírnými plavidly značné škody. Co všechno by při takové kolizi napáchala celá taška s nářadím, lze si jen obtížně představit.
Vše, co zvědavý pozemšťan ke spatření nářadí letícího kosmem potřebuje, jsou čistá obloha, dalekohled a znalost přesného času a místa.
Posledně zmiňované se lze dozvědět po vyplnění formuláře na webových stránkách spaceweather.com. Taška na ní byla zařazeno do seznamu satelitů.
Jako první měl tašku vypátrat americký astronom amatér Edward Light, který ji spatřil nad svou zahradou v New Jersey. Krátce poté už ji nafilmovat jeho kanadský kolega Kevin Fetter. Ztracené nářadí na jeho záběrech těsně míjí hvězdu Eta Pisces (magnituda 3,6) v souhvězdí Ryb.
Je-li pozorovatel trpělivý, zhruba pět minut po průletu nářadí se (nejen) v jeho dalekohledu objeví samotná stanice ISS. Přirozeně mnohem jasnější - lze ji pozorovat i bez pomocí optiky.
Nadejde okamžik, kdy i tašku amerického nářadí bude možné zahlédnout prostým okem. A sice ve chvíli, až vstoupí do hustších vrstev atmosféry a shoří. Na chviličku se z ní stane meteor. A NASA přijde definitivně o 100 milionů dolarů. Takovou hodnotu má údajně ztracený vesmírný vercajk.
Foto: AP a NASA