Policista, který zastřelil mladého černocha, dal výpověď

Zahraničí
30. 11. 2014 09:30
Policista Darren Wilson v nemocnici, poté, co zastřelil Michaela Browna.
Policista Darren Wilson v nemocnici, poté, co zastřelil Michaela Browna.

Bělošský policista Darren Wilson, který v srpnu zastřelil v americkém Fergusonu neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna, rezignoval na svoji práci u policie. Oznámil to Wilsonův právník Neil Bruntrager. Zabití mladíka a neobvinění policisty ze zabití vyvolala vlnu nepokojů ve Fergusonu i v celých Spojených státech a případ rozproudil debatu nad vztahy mezi policií a komunitami v mnoha městech.

Wilson je od střelby 9. srpna na nucené dovolené. Podle Bruntragera má rezignace okamžitou platnost. Wilson řekl listu St. Louis Post-Dispatch, že odchází ze své vlastní vůle, protože se dozvěděl, že jeho policejní oddělení obdrželo několik výhrůžek násilím, pokud zůstane nadále zaměstnancem policie. "Nejsem ochotný nechat někoho jiného zranit kvůli mě," řekl listu.

Agentura AP oslovila několik demonstrantů ve Fergusonu, aby se jich zeptala, co říkají na Wilsonovu rezignaci. Ti však reagovali pokrčením ramen nebo vyjádřili nezájem. Bojovník za lidská práva Al Sharpton řekl, že jim nejde o Wilsonovo propuštění, ale chtějí spravedlnost pro Michaela Browna.

Velká porota více než tři měsíce přezkoumávala důkazy v případě a tento týden rozhodla, že 28letého policistu neobviní ze zabití Browna. Americké ministerstvo spravedlnosti však stále vede vlastní vyšetřování kvůli možnému porušení občanských práv, které by mohlo skončit federálním obviněním.

Wilson uvedl, že ho mladík napadl, pral se s ním a on střílel v sebeobraně. Podle jiných tvrzení se však mladík v okamžiku, kdy byl zastřelen, vzdával. Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z nedalekého obchodu, avšak Wilson v době incidentu o krádeži nevěděl. Incident již v srpnu rozpoutal ve Fergusonu, předměstí St. Louis, násilné nepokoje, které po oznámení poroty ještě zesílily. Tento týden bylo během protestů požadujících Wilsonovo obžalování zadrženo v USA přes 600 lidí. Většina z nich byla propuštěna.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ