Do jaké míry je pro zbytek světa nebezpečná prasečí chřipka, na kterou už v Mexiku podle Světové zdravotnické organizace zemřely desítky lidí a jejíž virus už byl zjištěn i u nejméně osmnácti pacientů v USA? Experti se zatím vyjadřují opatrně, ale ozývají se také hlasy, podle nichž je už možná pozdě zabránit epidemii.
"Virus obsahuje genetické znaky ptačí, prasečí a lidské chřipky takového druhu, jaký vědci dosud nepozorovali. Jsme velmi, velmi znepokojeni," uvedl mluvčí Světové zdravotnické organizace Thomas Abraham.
Organizace je ve stálém kontaktu s úřady v Mexiku, USA i dalších zemích regionu. Aktivizováno bylo i Strategické zdravotnické operační středisko (SHOC), do jehož kompetence spadají v rámci organizace nouzové situace.
„Máme co dočinění s novým virem a ten se šíří z člověka na člověka," uvedl expert na chřipku Arnold Molto z Michiganské univerzity.
ČTĚTE TAKÉ: Máme se bát prasečí chřipky? Otázky a odpovědi
WHO dnes oznámila už 62 úmrtí na prasečí chřipku v Mexiku; smrt podle ní způsobil vir typu A/H1N1. Sama mexická vláda uvádí již 81 obětí, dalších 1800 osob je podle ní nakaženo. Světová zdravotnická organizace zároveň varovala, že právě vepři mohou sloužit jako "transformační líheň" pro vznik nového klonu viru, který by v sobě kombinoval vlastnosti jednotlivých virových kmenů dosud zaměřených na různé druhy živočichů.
Mexické úřady kvůli epidemii smrtící chřipky uzavřely všechny školy ve státě Mexiko (hlavní město s okolím). Obyvatelstvo vyzvaly, aby se pokud možno vyhýbalo všem shromážděním, nenavštěvovalo kina, bary a restaurace a chránilo se ústními rouškami. Mnohé veřejné akce, především dětské, byly zrušeny. Také fotbalové kluby odvolaly víkendová utkání.
Japonci měří teplotu cestujícícím z Mexika
Vlády v Nikaragui a Kolumbii oznámily už v pátek večer první opatření, která by měla zabránit propuknutí epidemie chřipky v těchto zemích. Dnes se s blíže nespecifikovanými kroky přidaly Kostarika, Brazílie, Peru a Chile.
V Japonsku dnes měřili teplotu všem pasažérům jednoho letadla na lince z Mexika. Teprve poté jim bylo povoleno opustit letiště. Média v řadě evropských zemí uvádějí, že jejich úřady situaci sledují.
Vláda v Mexiku situaci označila za "kontrolovanou epidemii". Prezident Felipe Calderón svolal zástupce zdravotnických úřadů ze všech 33 mexických států ke krizové schůzce v metropoli.
Nová mutace prasečího viru je podle mexických zdravotníků citlivá na specifický antivirus. Ministerstvo zdravotnictví regionální vlády hlavního města proto zahájilo rozsáhlou očkovací kampaň. Podle ministra zdravotnictví Armanda Ahueda je v zemi k dispozici jeden milion dávek antivirového léku.
Možná už je pozdě
Expert na pandemie Michael Osterholm z minnesotské univerzity prohlašuje, že je už možná pozdě zabránit rozšíření nové mutace prasečí chřipky. V hlavním městě Mexika jsou podle něj denně stovky, tisíce cestujících z celého světa.
Lze se tedy domnívat, že existují četné další infekce, které ještě nebyly zjištěny.
Virus vycházející z této kombinace by mohl "potenciálně vyvolat celosvětovou pandemii", uvedl už včera specialista WHO David Daigle.
Zatím však nejsou příznaky, že už by tato hrozba nastala. "WHO je znepokojená, ale nemá zatím žádné poznatky, z nichž by vyplývala specifická doporučení," prohlásila Fadela Chaibová, mluvčí WHO.
ČR: zavádět mimořádní opatření zatím předčasné
Podle mluvčího české Státní veterinární správy Josefa Dubna je zatím předčasné v ČR zavádět mimořádná opatření. "Pokud WHO varuje, má k tomu jistě důvod. V Evropě velké obavy ale zatím mít nemusíme, zvýšena by měla být pozornost na dovoz zvířat," řekl ČTK Duben.
Uvedl, že kontrolní mechanismy v EU jsou nastaveny dobře. U zvířat z třetích zemí kontroluje unie na vstupních místech, to jest na vnějších hranicích, doklady i fyzický
stav. K tomu žádné dovozy z Mexika nepřicházejí, uvedl mluvčí.
Evropská komise se podle Dubna zatím situací nezabývala, nejbližší zasedání stálého veterinárního výboru by se mělo podle plánu konat 5. a 6. května. "Když bude situace eskalovat, bude téma zařazeno na program, zatím to ale nikdo nenavrhl," řekl Duben. Kdyby vzniklo riziko šíření v chovech, zavedla by unie stejná opatření jako při ptačí chřipce, dodal.
Jak se jednoduše bránit smrtící prasečí chřipce |
Účinnou prevencí proti prasečí chřipce je důkladné mytí rukou, shodují se zdravotničtí experti. To je podle vědců překvapivě účinným způsobem ochrany před nejrůznějšími druhy chorob včetně obyčejné chřipky i nové a záhadné prasečí chřipky. |
Foto: Reuters a ČTK/AP