Právníci z univerzity v Miami podali žalobu na imigrační službu

Zahraničí
20. 12. 2017 18:48
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Oddělení pro imigraci na právnické fakultě univerzity v Miami podalo hromadnou žalobu na americkou Imigrační a celní službu (ICE), a to kvůli údajně nepodařenému pokusu o deportaci 92 Somálců ze začátku měsíce. Podle žalobců strávili migranti během leteckého transportu 48 hodin v poutech, někteří na sebe močili a imigrační agenti je bili, kopali a škrtili. Informovala o tom ve středu agentura AP.

Akademikům v Miami vadí také samotný záměr vracet osoby do státu, kde "jim hrozí nebezpečí ze strany protiamerické a protizápadní teroristické skupiny Šabáb". "Americké azylové právo zakazuje přesun jednotlivců do zemí, kde by s velkou pravděpodobností čelili pronásledování nebo mučení," uvádí univerzita na svých stránkách.

Skupina Somálců se pro krátké exkurzi do Afriky vrátila na americkou půdu a nyní je rozdělena mezi dvě internační zařízení na jihu Floridy. Letadlo s 92 Afričany odletělo z Louisiany 7. prosince, načež strávilo 23 hodin na přistávací dráze v senegalské metropoli Dakaru. Posléze se vrátilo do USA kvůli nepřipravenosti záložních členů posádky, píše se v žalobě.

Podmínky během letu popisuje žaloba jako nelidské a odporné. "Jeden úředník mě chytil za obojek a já spadl na zem," řekl jeden z migrantů o tom, co následovalo, když se imigračních agentů zeptal, proč letadlo dlouhé hodiny stojí na dráze. "Pak mě začali vléct uličkou a mlátit," řekl somálský migrant. Nakonec skončil ve svěrací kazajce.

ICE odmítá, že by její pracovníci se Somálci zacházeli nevhodně. Imigrační služba také uvedla, že 60 transportovaných osob má záznam v trestním rejstříku.

V úterý večer americký obvodní soudce rozhodl, že ICE nemůže Somálce vyhostit a nařídil ve věci stání na 2. ledna, uvedla agentura AP s odvoláním na ředitelku takzvané Imigrační kliniky univerzity v Miami Rebeccu Sharplessovou. "Kdyby soudce nevydal nařízení, byli by deportováni dnes ráno. Jsme vděčni a je pro nás úlevou, že soudce včas zakročil," komentovala rozhodnutí Sharplessová.

Podle statistik ICE letos úřad do Somálska deportoval 521 lidí, což je výrazný nárůst proti 198 osobám z loňského roku. Spojené státy letos v Somálsku zároveň vystupňovaly vojenské nasazení. Americká armáda proti povstání Šabábu, což je nejnebezpečnější teroristická organizace na africkém kontinentu, podnikla za prezidenta Donalda Trumpa už přes 30 leteckých úderů.

"Pro tyto muže a ženy není návrat bezpečný, obzvláště vezmeme-li v potaz eskalaci teroristického násilí v Somálsku v posledních týdnech," míní Sharplessová. Šabábu je přičítána vina za jeden z nejtragičtějších teroristických útoků od 11. září 2001, po němž v metropoli Mogadišo na podzim přišlo o život přes 500 lidí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , AA/ABACA

Další čtení

ilustrační foto

Muž, který ve Francii ubodal muslima, se vzdal Italům. Šlo o nenávist k islámu

Zahraničí
28. 4. 2025
Donald Trump

Chci, aby přestal střílet, sedl a podepsal dohodu, řekl Trump o Putinovi

Zahraničí
28. 4. 2025
Demarkační linie mezi KLDR a Jižní Koreou

Když si diktátoři podkuřují. Kim a Putin přiznali válku proti Ukrajině

Zahraničí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ