Drogový boss
Prcek u soudu: Mexičtí prezidenti dostávali stamilionové úplatky
14.11.2018 07:44
Advokát mexického drogového bose Joaquína Guzmána, přezdívaného El Chapo (Prcek), na úvod procesu v New Yorku prohlásil, že mexický prezident Enrique Peňa Nieto i jeho předchůdci v nejvyšším úřadu údajně pobírali úplatky v řádu stovek milionů dolarů od Guzmánova drogového kartelu Sinaloa, jednoho nejmocnějších v zemi. Stávající i předchozí prezident tato nařčení vzápětí odmítli, uvedla agentura AFP.
Podle advokáta Jeffreyho Lichtmana jeho klient "ve skutečnosti nic nekontroloval", ale mexická vláda z něj udělala "obětního beránka", aby zakryla, že dostala "příliš mnoho peněz na úplatcích od baronů z drogových kartelů". V kartelu Sinaloa měl prý uplácení na starosti Ismael Zambada, zvaný El Mayo, který je sice spoluobviněným v procesu, ale před zákonem je dosud na útěku.
Enrique Peňa Nieto i jeho předchůdce Felipe Calderón nařčení odmítli. "Nietova vláda stíhala, dopadla a vydala zločince Joaquína Guzmána. Tvrzení šířená jeho obhájcem jsou naprosto lživá a pomlouvačná," uvedl mluvčí prezidentské kanceláře Eduardo Sánchez na twitteru.
Jako "zcela lživá a nezodpovědná" odmítl advokátova tvrzení bývalý prezident Calderon. "Ani Guzmán, ani kartel Sinaloa anebo jiný kartel mi nedávali peníze," ujistil.
Začátek procesu se v úterý opozdil kvůli odstoupení dvou členů poroty. Jedna porotkyně se prokázala lékařským osvědčením, druhý porotce zase tvrdil, že si jako nezaměstnaný nemůže dovolit účast v dlouhém soudním procesu. Nahradili je dva noví porotci.
Jednašedesátiletý Guzmán přezdívaný Prcek je považován za jednoho z nejnebezpečnějších zločinců na světě, z vězení už dvakrát uprchl. Mexičan je obviněn, že v letech 1989 až 2014 řídil mocný drogový kartel Sinaloa, který podle dobrozdání odborníků dodal do Spojených států 154 tun kokainu v hodnotě 14 miliard dolarů.
Do USA byl Guzmán vydán loni v lednu, hrozí mu doživotí. Usvědčit ho má dvanáct svědků, většinou bývalých kompliců nebo konkurentů. Někteří jsou pod ochranou amerických úřadů a dostali novou totožnost, ostatní jsou internováni na neznámém místě. Složení poroty, stejně jako jména svědků, soud drží v tajnosti.
Vzhledem k závažnosti případu nedostal Guzmán možnost dohody se soudem, která by mu otevřela cestu k mírnějšímu trestu. Proces má podle odhadu zasvěcených právníků trvat nejméně čtyři měsíce. Obžalovaný se podle agentury AFP necítí vinen, ale prokuratura shromáždila 300 tisíc stran důkazů a 117 tisíc údajně usvědčujících zvukových záznamů.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.