Američané v údivu
Pro uprchlíky je vhodnější Ukrajina než Česko, uvádí studie
10.07.2017 15:00 Původní zpráva
Američtí odborníci zveřejnili novou studii o migraci. V ní je zařazeno 80 zemí z celého světa, které jsou seřazené v žebříčku od nejlepší po nejhorší destinaci pro nový život uprchlíků. Z analýzy však vyplývá, že vhodnější něž Česko je pro ně kupříkladu Ukrajina, Omán či Kazachstán. Na první příčce se pak umístilo Švédsko těsně následované Kanadou a Švýcarskem. Informaci uvedl web The Washington Post.
Česká republika není podle americké studie vhodná pro uprchlíky. V žebříčku se totiž umístila až na padesátém místě, ve srovnání s jinými zeměmi EU dopadla velmi špatně. Nad nečekaným umístěním Česka se pozastavují i americká média. Vybrané země v čele žebříčku disponují ekonomickou stabilitou, rovností příjmů, trhem práce a tolerancí vůči odlišným kulturám, z čehož Česko nevyšlo dobře v porovnání s ostatními.
Migrační otazníky
Imigrační projekt je součástí širšího výzkumu od americké společnosti News and World Report. Autoři žebříčku zároveň uvedli, že vycházeli zejména z údajů od Světové banky a Organizace spojených národů o migrujících populacích v různých zemích, které zpracovávalo více než 21 tisíc pracovníků a odborníků.
Z jakého důvodu se však odborníci pustili do analýzy migrace? "V současné době považuje hodně lidí přistěhovalectví jako jednu z nejdůležitějších otázek na světě," vysvětlil Eric Gertler, spolupředseda společnosti US News a New York, která se na výzkumu podílela. K tomu dodal, že výzkumem chtěli zjistit, jaké případné benefity mohou přistěhovalci dané zemi zajistit a co migranti pro ekonomiku státu znamenají.
To potvrzuje také reportérka z USA, která se na vytváření žebříčku podílela. "Zaměřili jsme se na ekonomické aspekty přistěhovalectví a dopady, které by mohly mít na vnímání postavení zemí ve světě," uvedla Deidre McPhillipsová.
Švédsko rájem pro uprchlíky
V žebříčku se nejlépe umístilo Švédsko. To však není jedinou severskou zemí, která se umístila v pořadí mezi nejlepšími. Norsko, Finsko a Dánsko se rovněž dostaly mezi prvních nejlepších deset. Odborníci se domnívají, že je to důsledkem příznivého vnímání jejich hospodaření. Další země jako Kanada a Švýcarsko dostaly pozitivní hodnocení nejen díky ekonomice, ale také integračnímu opatření pro přistěhovalce, jakým je například jazykové vzdělání. I přesto, že Velká Británie má velmi silnou ekonomiku, umístila se na 17. místě kvůli imigrační politice.
Nicméně přistěhovalectví ve Švédsku se v letošním roce stalo předmětem neobvyklé veřejné diskuse v USA, kterou vyvolal zejména tamní prezident Donald Trump. Ten na únorovém zasedání naznačil, že přistěhovalectví vedlo ve Švédsku k velkým problémům a že to potvrzuje fakt, že by Amerika neměla umožňovat vstup všem migrantům. "Přecenili své síly, přijali moc uprchlíků a nyní se potýkají s vážnými problémy," uvedl Trump.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.