První Trumpova zkouška. Podaří se "restart" styků s Ruskem?

Zahraničí
21. 11. 2016 12:17
Trumpův "restart" styků s Ruskem naráží na odpor odborníků, píše list Washington Post.
Trumpův "restart" styků s Ruskem naráží na odpor odborníků, píše list Washington Post.

Plán nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa na "restart" styků s Ruskem naráží na důrazný odpor odborníků, kteří trvají na odmítavém postoji USA vůči nepravostem Moskvy ve světě. Napsal to v pondělí v komentáři list The Washington Post. Bitva za podobu americko-ruských vztahů bude podle listu prvním testem, zda může Trump změnit zahraniční politiku země navzdory protestům washingtonského establishmentu.

Poslanci demokratů i republikánů se obávají, že Trump dostojí svým předvolebním slibům a změní vztahy s Ruskem, píše list, který se během prezidentské volební horečky v USA oficiálně přiklonil na stranu Hillary Clintonové. Nový prezident by tak nejen zbavil Moskvu odpovědnosti za její nepřístojné chování, ale obětoval by i zájmy USA a jejich evropských spojenců. Bitvu odstartoval minulý týden předseda senátního branného výboru John McCain, který Trumpův návrh na spolupráci s Ruskem při urovnání syrské krize označil za nepřijatelný. McCain spolu s dalším republikánským senátorem Lindseym Grahamem vypracoval detailní plán, jak Trumpovu ruskou politiku zmařit.

Ještě před Trumpovým nástupem do funkce odjedou McCain a Graham na Ukrajinu, do Gruzie a do Estonska, aby ujistili tyto evropské partnery USA, že Washington je nadále připraven čelit ruské agresi. Od ledna se ve Washingtonu uskutečni řada slyšení o válečných zločinech Ruska v Sýrii, o útocích ruských hackerů, o propagandistické kampani Moskvy a o hrozbách vůči pobaltským státům. Poslanci Kongresu slibují, že přijmou zákony o odporu vůči ruským akcím v Sýrii a na Ukrajině a na podporu evropských zemí, které čelí ruským pletichám. Sněmovna reprezentantů už má v programu debatu o prodloužení protiruských sankcí.

Trump sice bude mít k dispozici jistou kongresovou podporu, například ze strany izolacionisty Randa Paula nebo proruského poslance Dany Rohrabachera. Většina expertů však soudí, že Trumpovy námluvy budou i pro něho samotného nestravitelné, píše list. Brzy si uvědomí, že se pouští do špatného podniku, protože strategie politického vměšování je pevnou součástí ruské zahraniční politiky.

"Předpokládá se, že Trump jako prezident bude ignorovat důkazy a výzvy spojenců, aby se Putinovi postavil. Nemálo lidí ve Washingtonu však sází na to, že kombinací nátlaku na budoucí (americkou) vládu a jejího přesvědčování se podaří zastavit restart vztahů s Ruskem dříve než začne," uvedl The Washington Post.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK , Mindaugas Kulbis

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ