Rada bezpečnosti<span> vyzývá k posílení </span>afghánské mise

Zahraničí
9. 10. 2009 07:43
Společná americko-afghánská hlídka, Hílmand. Síly ale nestačí.
Společná americko-afghánská hlídka, Hílmand. Síly ale nestačí.

Zasedání Rady bezpečnosti pod vedením Hillary Clintonové.Rada bezpečnosti OSN ve čtvrtek prodloužila mandát mezinárodních jednotek v Afghánistánu o jeden rok a vyzvala k jejich posílení. S podobnou výzvou přišlo nedávno i vedení NATO.

Rezoluce číslo 1890, kterou přijalo 15 členů rady jednomyslně, povoluje mezinárodní misi ISAF, kterou řídí Severoatlantická aliance, působit v této asijské zemi do 13. října 2010.

ČTĚTE TAKÉ: Nizozemští vojáci se příští rok stáhnou z Afghánistánu
                        Obama stále váhá nad Afghánistánem. Stahovat se nechce

"Rada uznává potřebu více posílit ISAF, aby se jí umožnilo vést úspěšně veškeré operační úkoly. V tomto smyslu vyzývá všechny členské státy (OSN), aby této misi poskytly personál, vybavení a další prostředky," uvádí text rezoluce bez číselného upřesnění požadovaného posílení.

RB OSN hlasovala v době, kdy vláda amerického prezidenta Baracka Obamy promýšlí co nejlepší strategii k ubránění amerických zájmů proti tamní dvojí hrozbě. A to ze strany radikálního hnutí Taliban a teroristické sítě al-Kajda v Afghánistánu, kde islámští bojovníci zaznamenávají úspěchy..

Obama zvažuje posily 40 tisíc vojáků

Společná americko-afghánská hlídka, Hílmand. Síly ale nestačí.Bílý dům především zvažuje žádost vojenského velení na vyslání dalších 10 až 40 tisíc amerických vojáků do Afghánistánu s cílem zlomit odpor talibanců do dvanácti měsíců.

Obama má dnes o strategii v Afghánistánu jednat se svou Národní bezpečnostní radou a nejspíš bude řeč i o citlivé otázce posil.

Podle jednoho z prezidentových poradců, který si vzhledem k stále probíhajícím jednáním nepřál být jmenován, potrvá ještě alespoň dva týdny, než padne konečné rozhodnutí. Ze současného vývoje prý lze soudit, že nedojde k velkému rozšíření amerických sil v Afghánistánu.

Podle prezidentových poradců je namísto plošného boje proti Talibanu potřeba soustředit se na přesně mířené zásahy proti teroristickým oddílům sítě al-Kajda. Protože je Taliban hluboce zakořeněn v Afghánské společnosti, je americká administrativa prý ochotna připustit, že někteří z jeho umírněných členů se budou moci částečně podílet na správě země.  

Foto: Reuters, ČTK/AP

Autor: AFP, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ