Ve více než 150 místních referendech ve 33 státech USA, které se konaly ve volební úterý, se občané vyslovili mimo jiné pro zákazy sňatků osob téhož pohlaví, odmítli zákazy interrupcí, povolili užívání marihuany ze zdravotních důvodů a podpořili lékařsky asistovanou sebevraždu.
Návrh dodatku do státní ústavy, který by definoval manželství jen jako svazek ženy a muže, prošel v Arizoně a zřejmě bude schválen i na Floridě. Referendum se stejnou otázkou se konalo i v Kalifornii, kde se výsledky zatím stále sčítají. Voliči v Arkansasu rozhodli, že v jejich státě nebudou moci homosexuální dvojice adoptovat děti.
Voliči v Coloradu odmítli návrh, aby v ústavě byl život člověka definován od okamžiku početí, což by znamenalo, že umělý potrat se rovná vraždě. Se zákazem interrupcí nesouhlasili ani občané v Jižní Dakotě. V Kalifornii se stále čeká na výsledky referenda o tom, zda mají být o chystaném umělém potratu povinně informováni rodiče nezletilých dívek.
V Nebrasce se voliči vyslovili pro ukončení takzvané afirmativní akce, tedy proti zvýhodňování zejména černošského obyvatelstva ve státní sféře, ve veřejném školství a při zadávání státních a veřejných zakázek. Podobný návrh zvažovali i obyvatelé Colorada, ale výsledky zatím nejsou známy.
Arizona odmítla změnu ve státním zákonodárství, která měla vést k zákazu zaměstnávání ilegálních přistěhovalců. Návrh předpokládal, že zaměstnavatel, kterému je znám nezákonný status zaměstnance, může přijít o povolení k podnikání. Vyšší tresty měly být zavedeny za zneužití cizích dokladů i za pokoutné vyplácení mezd v hotovosti bez patřičných dokumentů.
Voliči v Massachusetts neschválili návrh na snížení daně z příjmů fyzických osob na polovinu, který měl směřovat od roku 2010 k jejímu úplnému zrušení. V Marylandu naproti tomu prošel návrh na povolení hracích automatů. Výtěžek z hazardu se bude používat především na podporu veřejného školství.
Referenda v Michiganu povolila výzkum kmenových buněk z lidských embryí a legální užívání marihuany pacienty, jimž to doporučí lékaři. Zdravotní důvody budou nyní také argumentem, kterým se budou moci před soudem bránit lidé obžalovaní ze zneužívání marihuany.
Ve státě Washington prošel návrh na legalizaci lékařsky asistované sebevraždy. Nevyléčitelně nemocní občané tohoto státu budou moci žádat na lékaři, aby jim poskytl smrtelný jed. Podmínkou je, že jim podle lékařských závěrů nezbývá více než půl roku života.
Schválení v referendu ještě neznamená, že návrhy definitivně platí. K tomu bude třeba, aby příslušné zákony a změny v ústavách schválily parlamenty jednotlivých států.
Foto: archiv, Profimedia