Russel radil Britům: Po obsazení nacisty pozvěte Hitlera na večeři

Zahraničí
20. 2. 2014 18:40
Co takhle pozvat fýrera na večeři?
Co takhle pozvat fýrera na večeři?

Losangeleské Muzeum tolerance získalo dopis, v němž britský filozof, matematik a laureát Nobelovy ceny Bertrand Russell radí Velké Británii, aby v případě, že nacistická armáda obsadí Anglii, Britové raději Adolfa Hitlera pozvali na večeři, a ne s ním bojovali. Muzeum za dopis z roku 1937 zaplatilo 4000 dolarů (80 tisíc Kč) a hodlá ho veřejnosti prezentovat jako ukázku, že i takový duch, jako byl Russell, nepochopil koncept zla, jaké představoval Hitler.

"Jestliže se Němcům podaří vyslat do Anglie invazní armádu, měli bychom s nimi zacházet jako s návštěvou, poskytnout jim ubytování a pozvat nejvyššího velitele na večeři s premiérem. Takové chování by je zcela vyvedlo z konceptu," citoval izraelský deník Haarec z Russellova dopisu určenému britskému kritikovi Godfreyovi Carterovi.

Muzeum je součástí centra Simona Wiesenthala. Jeden ze zakladatelů centra Marvin Hier řekl, že dopis bude vystaven vedle jiného dopisu, v němž Hitler už v roce 1919 načrtl své antisemitské postoje, které pak vedly k holokaustu a vyvraždění šesti milionů Židů za války.

Cílem muzea je seznamovat veřejnost s holokaustem a směrovat ji proti diskriminaci jakéhokoli druhu. Hier řekl, že Russellův dopis považuje za významnou ukázku toho, že i takový učenec jako Russell se mýlil, když si myslel, že je možné nechat rozvíjet zlo, které představoval Hitler.

Dopis Bertranda Russela zkoušku historií neobstál. "Měl veškeré vědecké hodnosti, byl zřejmě největším britským filozofem a dostal Nobelovu cenu za literaturu. Ale nepochopil základní princip: nesmyslnost myšlenky, že necháme-li zlo vzkvétat, budeme-li k Hitlerovi milí a podáme-li mu to nejlepší víno, začne vidět věci našima očima," řekl Hier.

Russell patřil k pacifistům 20. století, avšak o válce ve 40. letech prohlásil, že je vždycky velkým zlem, avšak za mimořádných okolností (jakou byla Hitlerova hrozba, že obsadí Evropu) může být menším zlem z mnoha.

V předválečných letech podporoval politiku appeasementu, později ale uznal, že v zájmu zachování demokracie je třeba Hitlera porazit.

List Haarec uvádí, že Russell dopis napsal v době, kdy Hitler upíral práva německým Židům a budoval svou vojenskou mašinérii. Říká v něm, že nevidí důvod zatahovat Británii do války. "Můžeme vyhrát, nebo prohrát. Když prohrajeme, nic dobrého to zjevně nebude.

Když vyhrajeme, převezmeme v bojích nevyhnutelně jejich špatné vlastnosti a svět nakonec nebude o nic lepší, než by byl v případě naší prohry," píše Russell.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ