Sankce proti Zarífovi odřízly cestu k rozhovorům s Íránem

Zahraničí
1. 8. 2019 12:35
Íránský nejvyšší diplomat Mohammad Džavád Zaríf (uprostřed).
Íránský nejvyšší diplomat Mohammad Džavád Zaríf (uprostřed).

Za nezvyklý krok označil list The New York Times (NYT) středeční uvalení sankcí na íránského nejvyššího diplomata Mohammada Džaváda Zarífa. Podle listu si USA postihem muže, který pomohl vyjednat dohodu o íránském jaderném programu, odstřihly cestu k obnovení rozhovorů. List připomíná, že po odklizení Zarífa, který v USA studoval a má tam mnoho kontaktů, není jasné, kde se najde jiný zkušený prostředník potenciálních rozhovorů.

Nikdo z americké administrativy zatím nevyjasnil, zda USA hodlají Zarífovi bránit v cestách i do institucí OSN sídlících v USA. Sankcemi proti němu hrozil Bílý dům už v červnu a Zaríf při svém nedávném pobytu v USA poskytl několik rozhovorů a nad těmito dohady se pousmál.

Americkému ministru zahraničí Mikeovi Pompeovi se to podle newyorského listu nelíbilo, protože prohlásil, že Zaríf zneužívá podmínky víza, které ho omezovalo jen na pohyb ve třech budovách OSN a na kontakty související s agendou OSN.

Zaríf cestuje na jednání OSN do USA často a podle NYT tam šikovně brání postoj Teheránu. Při minulé návštěvě řekl, že USA musejí jadernou dohodu z roku 2015 dodržovat z čestných důvodů, protože žádná mezinárodní organizace nedospěla k závěru, že ji Írán porušuje.

Zaríf je schopen vyjadřovat se hovorovou angličtinou, a vtipně tak komentovat americkou politickou scénu. V Teheránu mu to škodí a jeho kritici mu přezdívají Zaríf Američan. Pode nich Zaríf dohodou z roku 2015 prodal Teherán a nechal se napálit svým tehdejším americkým protějškem Johnem Kerrym.

Americká administrativa podle NYT ztratila se Zarífem trpělivost, protože podle ní nemá pravomoc činit důležitá rozhodnutí. Zaríf byl ale dost vlivný, když dokázal v roce 2015 prosadil dohodu u vůdce ajatolláha Alího Chameneího, který jí moc nakloněn nebyl.

USA tvrdí, že jim jde o novou dohodu, která zahrne všechny složky destruktivního chování Íránu. "Jediná cesta vpřed je široká dohoda zahrnující všechny hrozby Íránu. Do té doby bude naše kampaň diplomatické izolace a maximálního ekonomického tlaku na Írán pokračovat," řekl Pompeo.

Wendy Shermanová strávila při vyjednávání dohody se Zarífem mnoho hodin. Sankce proti němu označila za "nebezpečné vyhrocování, které škodí prezidentovu záměru jednat s Íránem bez podmínek". Pozastavila se nad tím, že na jedné straně USA trestají Zarífa, na druhé prodlužují výjimku ze sankcí na jadernou spolupráci s Íránem. Podle Shermanové je do doklad toho, že se v administrativě nemohou shodnout, zda s Íránem jednat, nebo válčit.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Jason Reed

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ