Že si z přeplněných brazilských věznic udělaly pobočky gangy zločinců, které zpoza mříží řídí nekalé obchody, je známá věc. Když se však zjistilo, že v cele s možná i více než třiceti trestanci bylo měsíc vězněno mladé děvče, které jim muselo sloužit jako sexuální otrokyně, aby nezemřelo hlady, byl to otřes i na brazilské poměry.
Exemplární trest slíbila viníkům Ana Julia Carepaová, guvernérka státu Pará, kde se vše odehrálo. Brazilské organizace pro ženská práva tvrdí, že případ není jediný. Vědí prý o dalších třech.
Přesný věk dívky znásilňované údajně neúprosně celý měsíc není znám, noviny píší o děvčeti mezi patnácti a dvaceti lety. Otci děvčete údajně vyhrožovala policie a snažila se přinutit ho, aby obstaral rodný list prokazující, že dceři bylo dvacet. Podle něj však žádný takový dokument neexistuje, citují média.
Rovněž přesný počet násilníků je tajemstvím. Trestanců lačných ukojení mělo být nejméně dvacet, ale mohlo jich být i přes třicet.
Inferno za pouhé podezření
Podle tisku skončilo děvče za mřížemi ve městě Abaetetuba pro podezření z krádeže. Podle ochránců lidských práv vůbec není jisté, z jakého prohřešku byla dívka podezřelá. Formálně prý nebyla obviněna vůbec.
Není to poprvé, kdy se mezi trestanci vyskytla vězněná žena. Závažnost zveřejněných výpovědí však tentokrát vyvolala nebývalé pobouření veřejnosti.
Případ podporuje tvrzení, podle nichž věznice ve skutečnosti řídí organizované zločinecké gangy, které si v relativním bezpečí za mřížemi a s pomocí zkorumpovaných dozorců dělají, co chtějí.
Vězení v rukou gangů
Jedním z nich je například gang Primeiro Comando da Capital ze São Paula, podle odborníků hrůzná zločinecká organizace vykazující vysoký stupeň součinnosti, soudržnosti a obratnosti ve velení.
Založili ji vězni, kteří v São Paulu přežili vězeňskou vzpouru v roce 1993 považovanou za jednu z nejhorších, při jejímž potlačení padlo 111 trestanců.
Původně právem požadovala zlepšení brutálních podmínek v přeplněných věznicích. Postupně převzala kontrolu nad mnoha věznicemi a využívala je jako střediska pro nábor rekrutů. Dnes řídí mnohdy z vězení časté vězeňské vzpoury, pašování drog a zbraní, únosy a loupeže.
Soudí se, že gang stojí za vzpourou, která v roce 2001 zachvátila ve státě São Paulo čtyřiadvacet věznic a zůstala po léta prakticky nepotlačena. Loni v květnu vrcholila nepokoji, které si ve věznicích i mimo ně vyžádaly na tři desítky mrtvých, hlavně policistů.
Situace se zdá být bezvýchodná. Tvrdá linie trestů vězením podle některých odborníků problémy organizovaného zločinu neřeší, naopak může jen přilévat olej do ohně. Často totiž přesouvá do vězeňských cel celé gangy i s jejich organizací a mocí, která zůstává díky zkorumpovaným dozorcům nedotčena. Poslední zrůdný případ je toho zřejmým dokladem.
Foto: archiv