Důvěryhodnost katolické církve ve Spojených státech po skandálech se sexuálním zneužíváním prudce klesá, vyplývá z prosincového průzkumu amerického Gallupova ústavu. Ve srovnání s rokem 2017 poklesla o 18 procent na rekordních 31 procent.
Americká katolická církev utrpěla loni velkou ránu, když papež přijal rezignaci bývalého kardinála Theodora McCarricka obviněného ze sexuálního obtěžování dětí a mladistvých. Krátce poté rezignoval z pozice washingtonského arcibiskupa kardinál Donald Wuerl, který je zapleten do dvou skandálů krytí sexuálního zneužívání.
V USA je katolická církev početně nejsilnější, hlásí se k ní odhadem třetina amerických křesťanů. Neoficiálním církevním statistikám ovšem dominují protestanti roztříštění do mnoha denominací, k nimž se hlásí zbylé dvě třetiny křesťanů. Jiná než křesťanská náboženství vyznávají necelá čtyři procenta Američanů.
Před rezignací kardinála McCarricka se popularita katolické církve pohybovala kolem 44 procent, takže v důsledku skandálu poklesla o 13 procent. S poklesem důvěryhodnosti se podle průzkumu potýkají i protestanti. Gallupův ústav při nynější sondáži naměřil 48 procent, což je první pokles pod hranici 50 procent za celou dobu výzkumů.