Drastické osekání důchodů a zvýšení plateb vyhnalo tisíce Nikaragujců do ulic. Původně poklidná demonstrace penzistů proti sociální reformě přerostla v celonárodní protest vůči režimu prezidenta Daniela Ortegy. V krvavých pouličních bojích už našlo smrt na padesát lidí.
Oblaka prachu a kouře vychrlila minulou neděli sopka San Cristóbal na západě země. Jen pár hodin před náhlou erupcí slíbil nikaragujský prezident Daniel Ortega stažení sporné sociální reformy. Chtěl tím zastavit několikadenní pouliční válku policie a provládních skupin proti tisícům převážně mladých Nikaragujců.
Vládní garnitura ohlásila před dvěma týdny bez jakékoli diskuze zásadní plán, jenž měl postavit na nohy bankrotující Institut pro sociální zabezpečení. Nově měli zaměstnanci v jedné z nejchudších zemí světa odvádět do sociálního systému více peněz a důchodci měli přijít o pět procent starobních dávek.
Důchodci v první linii
Na změnu jako první reagovali penzisté, kteří předminulou středu vyrazili protestovat v hlavním městě Managua. Prorežimní bojůvky ale stovky starých lidí nelítostně potlačily, což vzbudilo hněv zbytku země. "Staří lidé šli protestovat za své právo na důchody. Kdyby je nechali v klidu, ani bychom se o tom teď nebavili, nikdo by nic neřekl, jen by to prošumělo," uvedla pro TÝDEN Nikaragujka, jež se podílí na organizování protestů a z obavy o svou bezpečnost odmítla zveřejnit své jméno (redakce ho zná).
Děsivé záběry napadených důchodců vyburcovaly zejména mladé lidi. Druhý den už v ulicích pochodovaly tisíce rozlícených studentů, jež rozháněla policie a armáda gumovými projektily a slzným plynem. Demonstranti po nich na oplátku vrhali kamení a Molotovovy koktejly.
Provládní složky neměly slitování ani s žurnalisty. Jeden z novinářů, Angel Gahoma, byl zastřelen právě ve chvíli, kdy živě přenášel dění v ulicích přes Facebook. Vláda také nechala odstřihnout místní televize, jež o brutálním zásahu informovaly. Naopak na stranu demonstrujících se přidali i významní podnikatelé nebo někteří opoziční politici.
Důchodová reforma šla po prvních dnech nepokojů stranou. "Lidé vyšli do ulic a strhla se jatka. Teď už neprotestují kvůli reformám, ale protože mají pocit, že přišli o svobodu projevu. Každý pochod, který se v poslední době uskutečnil, totiž skončil mizením lidí, zraněnými, mrtvými, bombami vrhanými policí na studenty nebo staré ženy. To, po čem lidé volají, je mnohem větší než stažení sociální reformy," uvedla zmíněná Nikaragujka.