Soud s Obamovou tetou byl odročen. <span>Žádá o azyl v USA</span>

Zahraničí
4. 2. 2010 20:00
Obamova teta Zeituni Onyangová žije ilegálně v USA od roku 2004.
Obamova teta Zeituni Onyangová žije ilegálně v USA od roku 2004.

Obamova teta Zeituni Onyangová žije ilegálně v USA od roku 2004.Před soudem v Bostonu znovu požádala o azyl Zeituni Onyangová - keňská „poloviční" teta amerického prezidenta Baracka Obamy. Bostonský soud však případ odročil.  Onyangová žije v USA ilegálně od roku 2004, kdy jí byla zamítnuta žádost o azyl z politických důvodů.

Zeituni Onyangová (57) se do Spojených států přestěhovala v roce 2000 a občas hlídala i Obamovy děti. O politický azyl žádala poprvé před osmi lety, ale soud její žádost zamítl a nařídil její deportaci v roce 2004. To, že žije v USA ilegálně, se zjistilo na podzim 2008 krátce předtím, než Barack Obama vyhrál prezidentské volby.

Právnička Hanishi Ali, která Onyangovou zastupuje, si podle listu The New Zealand Herald není jistá, jestli bude mít na posuzování soudu nějaký vliv fakt, že je Obamovou tetou. "Každopádně to neuškodí," řekla.

ČTĚTE TAKÉ: V indonéské Jakartě vznikl bar na počest Obamy

Barack Obama tvrdí, že nevěděl, že jeho teta žije v zemi ilegálně, a dodal, že o žádosti se bude rozhodovat podle zákona. Proces proběhne s vyloučením veřejnosti. Mluvčí právnické firmy zastupující Obamovu tetu zdůrazňoval, že klientka nikterak nehodlá "využívat" rodinný svazek s prezidentem, tím spíš, že jeho otec byl nevlastním bratrem otce Onyangové, takže je prezidentova teta pouze z poloviny.

Barack Obama se svými příbuznými v Keni v roce 1995.Ona sama odmítá hovořit s médii. Má zdravotní problémy a žije v malém bytě pro seniory a postižené v Bostonu. V posledním rozhovoru pro agenturu AP loni v listopadu řekla, že Obama nevěděl, že je ve Spojených státech ilegálně. Přestala se s ním stýkat, protože prý nechtěla dávat munici jeho oponentům. "Předtím jsme byli rodina. Ale nyní je to vše o politice, o kterou se vůbec nezajímám," řekla.

Teta Zeituni přijela k soudu na vozíku, trpí totiž Guillain-Barrého syndromem, vážnou autoimunitní chorobou postihující periferní nervovou soustavu. Za zavřenými dveřmi vypovídala asi 2,5 hodiny.

"Slyšení šlo dobře. Byla velmi otevřená," řekla její zástupkyně Margaret Wongová. Soudce Leonard Shapiro pak dal oběma stranám 30 dnů na předložení závěrečné řeči. Není zatím jasné, kdy by mohl rozhodnout. Podle mluvčí soudu Lauren Alder Reidové bylo další stání stanoveno na 25. května, pokud verdikt nepadne do té doby.ˇ

ČTĚTE TAKÉ: Michelle Obama má svou voskovou figurínu

Obamova teta žádá o azyl z politických důvodů, protože v Keni dochází periodicky k nepokojům a střetům mezi jednotlivými kmeny. Podle některých právníků bude muset ovšem prokázat, že v případě návratu do Keni by byla osobně ohrožena na životě. Na druhou stranu, právě příbuzenský svazek s prezidentem by jí mohl pomoci, protože její právníci mohou argumentovat, že je nyní mnohem pravděpodobnější, že by mohla být ohrožována.

Foto: profimedia.cz

Autor: arf

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ